Poběžte na Wings for Life se Samkovou a Habancem. Podpoříte handicapované

V jeden jediný moment vyrazí běžci po celém světě, aby pomohli těm, kteří běžet nemohou. 5. května se vydají na trať závodu Wings for Life World Run a svou účastí podpoří výzkum léčby poranění míchy. Díky loňské novince jménem App Run vyrazí desítky běžců i z pražské Stromovky. Nebude mezi nimi chybět ani mistryně světa Eva Samková, kanoista Martin Fuksa nebo skateboardista Maxim Habanec.

Čerstvá královna Světového poháru ve snowboardcrossu se charitativního závodu, v němž nejde primárně o výkon a trhání rekordů, zúčastnila před dvěma lety v Bratislavě. Letos díky aplikaci Wings for Life si každý kdekoli na světě může zaběhnout svůj vlastní závod, jeden takový bude i ve Stromovce.

Moc se těchto městských závodů neúčastním, ale teď se těším, že to budu mít kousek od bytu. Vůbec nezáleží na tom, jestli se lidé mohou dopravit na nějaké konkrétní místo, App Run tenhle zážitek zpřístupní všem,“ těší Evu Samkovou. Když běžela naposledy, dokázala i s operovaným ramenem a rukou v ortéze uběhnout 11 kilometrů, žádné konkrétní cíle si ale letos neklade.

Nejsem žádný extra běžec a myslím, že pátého května nebudu úplně v super formě. Buď se nechám vyhecovat lidmi, kteří poběží okolo, nebo až budu mít chuť, prostě skončím. Tím, že si zaběháme a uděláme něco pro sebe, tak se vyberou peníze pro ty, kteří to potřebují. O to hlavně jde,“ připomněla hlavní myšlenku závodu Eva Samková.

K tisícům běžců po celém světě se v Praze přidají i další sportovní hvězdy. Maxim Habanec, Martin Fuksanebo Alexander Choupenitch, ti všichni poběží za ty, kteří nemohou a pomohou lidem se spinálním poraněním páteře se vrátit zpět do života.

Pomoc, která je vidět

To, že společně podpoříme dobrou věc, dává celému závodu ještě jiný rozměr,“ popsal svůj pohled skateboardista Maxim Habanec. V letošním ročníku bude mít nejen on postaráno o dvojnásobnou dávku motivace. Na konci loňského roku totiž nadace Wings for Life představila první pacienty, kteří díky vybraným penězům a zapojení do klinické studie se pomalu staví na vlastní nohy a vrací se do aktivního života.

„Je to úžasný pocit, uvidíme, jak daleko můžeme s touto technologií zajít,“popisuje David Mzee. Ten se na vlastní nohy postavil po sedmi letech a bez pomoci dokázal ujít na pásu vzdálenost větší než kilometr.

Nejbližší dějiště závodu pro české běžce je ve Vídni, ale kdo se nechce za závodem vydat daleko, může si díky aplikaci Wings for Life World Run zaběhnout svůj vlastní závod prakticky kdekoli.

Stačí se do závodu přihlásit a ve stejný čas, kdy zazní startovní výstřely po celém světě, vyrazit. Každý, kdo pomáhá, se počítá. Pomocí internetového propojení se vás bude snažit dohnat i virtuální Catcher Car.

O závodě Wings for Life Word Run

Celá částka ze startovného putuje na výzkum léčby poranění míchy, kterou se zabývá nezisková nadace Wings for Life. Tento charitativní běh se svým neobvyklým konceptem proslavil už téměř po celém světě.

Překážkou není 13 časových pásem, na 150 různých národností, ani věk soutěžících. Nejstaršímu bylo zatím 95 let. Kromě jedinečné podpory handicapovaných má závod ještě další specifikum.

Trasa a délka závodu není přesně daná, je pro každého individuální. Půl hodiny po tom, co vyrazí poslední běžec, vyjede ze startu catcher car, které představuje pohyblivý cíl. Když vás dojede, váš závod je u konce.

Foto: Lukas Wangeter, RB mediahouse