Americký skladatel a zpěvák Moby podporuje nezávislé filmaře

Přestože je Moby jedním z nejproduktivnějších hudebníků, který má na svém kontě již čtrnáct alb a patnácté je téměř na světě, neustále stíhá své fanoušky zásobovat novým materiálem a myslí i na studenty a nezávislé filmaře.

Již  v roce 2007 založil webovou stránku MobyGratis.com, určenou pro studenty filmové akademie, nezávislé a neziskové filmaře a všechny, kteří potřebují hudbu zdarma pro vlastní nezávislý neziskový film či video. Díky této službě mohou uživatelé žádat o volnou licenci pro použití skladeb ve svých dílech.

Pokud se stane film komerčně úspěšným, jdou pak všechny výtěžky z komerčních licenčních poplatků poskytnutých skrze MobyGratis neziskové organizaci podporující ochranu zvířat – The Humane Society. Na MobiGratis.com je zdarma ke stažení přes 150 skladeb z Mobyho obrovského hudebního katalogu, které jsou k dostání prostřednictvím jednoduché aplikace.

Jak si hudbu stáhnout?

Abyste mohli začít hudbu stahovat, stačí si založit nový účet, projít katalog a vyplnit žádost o hudbu, kterou byste chtěli použít. Do 24 hodin od tohoto kroku obdržíte odpověď na vaši žádost. Jakmile dokončíte svůj film, můžete jej sdílet s komunitou mobigratis tak, že nahrajete video na YouTube nebo Vimeo nebo přímo na MobiGratis.com.

Něco takového je ve světě showbusinessu raritou

Sehnat do filmu kvalitní zvuk je vždy oříšek. Existuje mnoho cest, jak ho získat, ale najít ten správný je obtížné. „Získat navíc hudbu od hvězdy takového formátu, jako je Moby, je raritou. Mám pocit, že neexistuje stránka, která by nabízela takovou hudbu ke stažení pro tvorbu nějakého dalšího díla zdarma,“ říká producent Panda films production Antonín Blažek.

Pro začínající a nekomerční tvůrce je tento web jedinečnou příležitostí, jak se k takto známým skladbám dostat. „Když jsem studoval na Filmové Akademii Miroslava Ondříčka, tak jsme měli možnost pro školní projekty čerpat hudbu zdarma z hudební banky, se kterou měla škola smlouvu, ale pro mimoškolní projekty jsme ji vždy platili, i když šlo o nekomerční projekty,“ vysvětluje Antonín Blažek.

Dalším důležitým aspektem jsou autorská práva. Dnes je nutné mít na vše smlouvu či licenci a všechny projekty nahlašovat na organizaci OSA, která zastupuje autory.„Cena hudby pro komerční projekty se pohybuje průměrně od 10 do zhruba 300 dolarů, záleží jakou si vyberete licenci. Hudba od hvězdy takového formátu by se pohybovala ve stovkách tisíc či milionů korun,“dodává Antonín Blažek. Pokud tvůrci trvají na použití skladeb od takové hvězdy a nemají prostředky na to si ji koupit, mohou si pořídit alespoň noty, což vyjde levněji. Další možností je spolupracovat s takovou hvězdou od začátku projektu, kdy autor hudbu složí přímo pro daný projekt,což je například u filmu běžnou praxí.

text: Lucie Bryndová




Tagy: