Chcete zlepšit náladu? Skočte si zaplavat!

Plavání patří mezi nejprospěšnější všestranné aktivity. Je vhodné v každém věku, posiluje zdraví, zlepšuje kondici, doporučuje se při mnoha rehabilitacích a v neposlední řadě přináší radost z pohybu. Výdej energie během plavání je mnohdy vyšší, než když jedete na kole. Oproti běhání vůbec nezatěžuje klouby a za ideální se pak považuje plavání v protiproudu.

„Plavání opravdu zlepšuje psychiku. Ve vodě na nás totiž nepůsobí gravitace, a tak se nám zjednodušuje pohyb v prostoru, kdy i lidé s pohybovým onemocněním si v bazénu mohou užít svobody pohybu a spustit tak produkci endorfinů,“uvádí fyzioterapeutka Centra léčby pohybového aparátu Olga Šťastná, která působí zároveň i jako vedoucí fyzioterapeut České rugbyové unie.

K regeneraci po úrazech a po větší fyzické aktivitě je vhodný pomalejší pohyb ve vodě, pro zvyšování kondice u nesportovců se pak hodí vydatnější plavání. Přínos pro zdraví nabízí voda všem bez ohledu. Plavcům, dokonce i neplavcům. „Ne každý bezchybně zvládá různé techniky plavání. Než intenzivně hodinu plavat špatně kraul či prsa a přetěžovat tak jednotlivé partie těla, je lepší styly pravidelně měnit nebo je i prostřídat s obyčejnou chůzí a během ve vodě. I neplavec tak může pocítit její blahodárný vliv. Naprosto ideální je pak pohyb proti odporu vody. Ten přirozenou cestou posiluje svaly, nadlehčování vnitřních orgánů díky působení vztlaku vody zase harmonizuje metabolismus,“dodává Olga Šťastná.

Koupaliště, rybníky či bazény jsou fajn. Domácí swim spa má však mnoho dalších výhod

Přichází léto, a tak o možnost si zaplavat, nebudeme mít nouzi. Někdo zvolí koupaliště, jiný si začne užívat svého bazénu na zahradě. Slyšeli jste už ale o takzvané swim spa? V poslední době začíná být v našich klimatických podmínkách stále oblíbenější alternativou klasických bazénů, a to především proto, že zaručuje příjemně teplou vodu po celý rok a její provoz je naprosto nenáročný.

„Ačkoliv by se to nemuselo zdát příliš podstatné, teplota vody pro plavání hraje velmi důležitou roli. Například chladná voda povzbuzuje organismus k aktivitě, naopak teplá vyvolává relaxaci a tlumí bolest. Pro kondiční plavání a přirozený výdej energie je ideální teplota vody 27 – 28 °C, ale pozor, ne méně. Při delším pobytu v chladnější vodě tělo totiž aktivuje obranné mechanismy, aby neprochladlo,“dodává Šťastná. Teplejší voda – i nad 30 °C – je potom vhodná pro relaxaci, nebo pozvolné seznamování dětí s vodou.

Zdroj foto: USSPA