Dotkněte se měsíční horniny, na Zemi se Měsíci více nepřiblížíte

V sobotu 20. července uplyne přesně 50 let od přistání člověka na Měsíci, o den později tomu bude půl století, co se ho dotkla lidská noha. Oslavte toto výročí stylově a vyjděte si společně s dětmi do pražského planetária a Štefánikovy hvězdárny. Čekají vás tematické výstavy plné světových unikátů.

Při oslavách významných výročí vzpomínáme často na to, jaký odkaz nám ona událost zanechala i na to, jak těžké začátky to byly. Neubráníme se porovnání se současností, kdy jsme opět mnohem dál. Toto výročí je ale jiné. Odkazuje totiž na dobu, kdy bylo lidstvo vyspělé. Před 50 lety začala totiž krátká, jen tři roky trvající, éra, kdy se člověk dokázal dostat tak daleko od Země. Paradoxní může být i fakt, že polovina dnes žijících lidí na této planetě se narodila ve chvíli, kdy se už na Měsíc nelétalo. Pojďme se proto ohlédnout do doby před 50 lety, kdy největšími hrdiny byli ti, kteří se vydali do dalekého vesmíru. Planetum, největší česká vesmírná platforma svého druhu, připravilo ku příležitosti kulatého výročí přistání člověka na Měsíci světově unikátní výstavy.

V kůži astronautů, kteří se zapsali do historie

Kosmická loď Apollo 11 odstartovala ze Země 16. července 1969. Po třech dnech letu zakotvila na oběžné dráze Měsíce a 20. července sestoupili Buzz Aldrin a Niel Armstrong v lunárním modulu na povrch Měsíce. Přistání lunárního modulu sice nebylo hladké (kdyby se protáhlo o pouhých 30 sekund, výprava by dopadla tragicky a modul by se zřítil na povrch Měsíce), ale i přesto dne 21. července 1969 ve 3 hodiny a 56 minut středoevropského času mohl Luis Armstrong vkročit na povrch Měsíce a pronést památnou větu. Vžijte se do kůže astronautů, kteří se zapsali do historie. Navštivte pražské planetárium a výstavu, která se veřejnosti otevře 20. července. Návštěvníci si budou moci prohlédnout modul Eagle, který před 50 lety dopravil člověka na Měsíc. Takových modelů jsou ve světě k vidění desítky, ale pouze v pražském planetáriu si jej budou moci návštěvníci prohlédnout také zevnitř. Na vlastní kůži tak bude možné vyzkoušet si podmínky, v nichž lidé cestovali na Měsíc.

Exponát vystavený v planetáriu je reálným modelem lunárního modulu Eagle v měřítku 1:1. Vzhledem k jeho velikosti (výška 8 metrů a základna 9 x 9 metrů) bude instalován před vstupem do planetária. Zvenčí si jej tak budou moci zdarma prohlédnout návštěvníci Stromovky, zevnitř bude modul vzhledem k omezené kapacitě přístupný pouze návštěvníkům planetária se speciální vstupenkou.

Štefánikova hvězdárna na Petříně, to je na světě jediné místo, kde se mohou návštěvníci dotknout Měsíce. Ve čtvrtek 4. července se tu totiž otevřou dveře výstavy s názvem 50 let na Měsíci, jejíž součástí jsou měsíční horniny. Ty nebudou vystaveny za žádným sklem, naopak, lidé se jich budou moci dotýkat. Žádný návštěvník petřínské výstavy se tak Měsíci neocitne blíže. Využijte jedinečné možnosti a oslavte významné výročí stylově.