Pět výzev, pět změn, pět inspirativních „Roků jinak“

Devátý ročník grantového programu Nadace Vodafone Rok jinak, jenž propojuje profesionály z byznysu a státní sféry s neziskovými organizacemi a sociálními podniky, letos podpoří projekty na zlepšení života potřebných, a stejně jako loni k tomu použije moderní informační a komunikační technologie. Díky grantové podpoře tak vznikne třeba aplikace, jež pomůže dlouhodobě nemocným s organizací času při zajišťování všednodenních úkolů, jiná technologie zase naučí pacienty s roztroušenou sklerózou komunikovat „ústní myší“.

„Technologie jsou mocným prostředkem ke zlepšení společnosti a života psychicky, fyzicky nebo sociálně znevýhodněných lidí. V nové výzvě Roku jinak chceme podporovat právě takové, často odvážné iniciativy, které navíc propojují různé části společnosti,“ říká za správní radu Nadace Vodafone její místopředsedkyně Adriana Dergam.

Od komunikace až ke komunitní zahradě

Domov sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem se stará o pacienty s roztroušenou sklerózou a zatím je jediným takovým zařízením u nás. Zaměstnává více než sto sedmdesát lidí a rok pro něj bude nyní pracovat i mediální konzultant Michal Klemm. Michal Domov oslovil s nabídkou spolupráce sám, už delší dobu totiž chtěl pracovat pro nějakou neziskovou organizaci. Díky tomu vznikl projekt, jenž má ambici naučit pacienty s roztroušenou sklerózou, kteří už neovládají svoje končetiny, používat počítač nebo jiné technologie, a tak jim umožnit pracovat. Pacienti budou komunikovat pomocí zařízení „MouseMouth“, neboli ústní myši, a Michalovým úkolem v jeho „roce jinak“ bude nejen prezentace a šíření této inovace, ale i propojení a zapojení co největšího počtu firemních partnerů do projektu. Cíl je jasný: zlepšit péči o nemocné.

S podobnou vizí jako Michal přichází do nového „Roku jinak“ i druhá grantistka Jana Hamplová, vývojářka internetových a mobilních aplikací. Ta chce pro projekt neziskové organizace Neposeda s názvem iPatronka.cz vyvinout on-line nástroj, jenž pomůže lidem s vážným onemocněním zvládat snadněji každodenní starosti. Nová aplikace díky kalendáři, úkolníčku nebo chatu zapojí do péče více dobrovolníků, a nemocný tak bude moci on-line sledovat a řídit, kdo vyzvedne dítě ze školy nebo pomůže s obchůzkou úřadů. Aplikace jednoduše nabízí odpověď na otázku „Jak ti mohu pomoci?“.

S dalším rozšířením unikátní mobilní aplikace Záchranka příští rok pomůže IoT specialistka Pavlína Zemanová, žena s více než dvacetiletou zkušeností z telekomunikačního trhu. Vývoj nového technologického řešení, připojení IoT periferií k aplikaci Záchranka, umožní pomocí nouzového náramku s GPS senzorem přivolat záchranáře v kritické situaci i tehdy, nebude-li mít u sebe postižený mobilní telefon. Systém zároveň vyšle i informace o poloze pacienta nebo současně vytočí linku 155. Pavlína absolvuje Rok jinak na poloviční úvazek, aby pomohla dobré věci a zároveň byla i nadále k dispozici svým IoT partnerům.

Zodpovědnost za vývoj Komunitní mapy podporující lokální produkci a spotřebu potravin pro obecně prospěšnou společnost Kokoza v novém grantovém roce na sebe převezme Jakub Reichl, nyní procesní manažer ve společnosti Céramica Viviente. Jakubovým úkolem bude pomoci s technickým vývojem mapy, nastavení obchodního modelu a rozšíření povědomí o mapě mezi uživateli.

Hlavním posláním Kokozy je podporování takzvaného uzavřeného cyklu jídla, tedy lokální pěstování potravin, jejich spotřeba a následné kompostování a to zejména ve městech a jejich okolí s podporou místních komunit. Nově vzniklá Komunitní mapa se chce dostat i do mobilních telefonů a tabletů, aby počet jejích uživatelů stoupal.

Marek Vosecký, v současnosti senior poradce ve společnosti Vodafone, se stane pro letošek zase projektovým a produktovým manažerem v Klubu nemocných cystickou fibrózou (CF). Na starosti bude mít vytvoření nové služby, potažmo aplikace pro chytré telefony, která cílí primárně na mladší a dospívající pacienty. Ti z různých důvodů nedodržují předepsanou léčbu, což může vést k závažným komplikacím. Nová aplikace bude pomocí gamifikace a každodenní motivace pěstovat vhodné návyky a odolnost pro zvládání této nemoci. Dále umožní sdílení výsledků s lékaři a více propojí CF komunitu navzájem i s odbornou veřejností. Díky tomu se sníží nutnost časté hospitalizace a zvýší sociální interakce mezi pacienty, kteří se jinak stýkat nemohou. Marek v projektu zúročí svoje letité zkušenosti z oblasti inovací a marketingu a nové aplikaci tak nejen manažersky pomůže na svět, ale pomůže s jejím šířením u nás i v zahraničí.

Kdo může prožít Rok jinak?

Do grantového programu Nadace Vodafone Rok jinak se může zapojit každý, jedinou podmínkou je minimálně pětiletá praxe v oboru. Úkolem profesionála je přenos zkušeností z byznysu nebo státní sféry do neziskových organizací či sociálních podniků na území České republiky. Partnerem grantisty jsou po dvanáct měsíců pracovníci těchto organizací, které chtějí realizovat nějaký svůj projekt, jenže jim chybí odborník se specifickými dovednosti a zkušenostmi. Nadace Vodafone pak celý rok grantistovi či grantistce hradí jeho dosavadní průměrnou měsíční mzdu. Program Rok jinak získal v roce 2015 ocenění „Nejzajímavější CSR iniciativa v ČR“ a dosud se jej zúčastnilo 45 lidí. O účastnících Roku jinak 2014 vznikl ve spolupráci s Českou televizí cyklus sedmi časosběrných dokumentů. Nadace Vodafone vznikla v roce 2006 a během uplynulých let své existence rozdělila mezi neziskové projekty po celé ČR více než 170 milionů korun.