Petr Kopfstein: Jsme šťastní, finále v Rusku byl náš cíl

Český akrobatický pilot Petr Kopfstein závodící v mistrovství světa Red Bull Air Race se v Rusku znovu probojoval do finále mezi nejlepší čtyři. Poslední let mu sice nevyšel úplně podle představ a z Kazaně odjíždí se čtvrtým místem, ale v Teamu Spielberg panuje velká spokojenost. “Získali jsme další důležité body do světového šampionátu a zařadili se do bojů o titul mistra světa.” pochvaluje si Petr Kopfstein.

Pátou zastávkou prestižního motoristického seriálu byla Kazaň v dalekém Tatarstánu. Red Bull Air Race se nad řekou Kazankou létal poprvé, pro všechny piloty tak bylo toto místo velkou neznámou. Petr Kopfstein sem ovšem přijel s jasným plánem zaútočit na stupně vítězů, kde se mu po fantastickém úspěchu v Japonsku zalíbilo.

Celý nedělní závod nasvědčoval tomu, že by se pilot z Karlových Varů mohl na “bednu” znova podívat. Piloti se sice museli popasovat s horšími podmínkami, především s deštěm, ale český závodník to zvládl výborně.

Nejdříve v Round of 14 vyřadil Slovince Petera Podlunšeka, pak v Round of 8 Španěla Juana Velarde. Do Final 4 navíc vstupoval s vynikajícími časy a naprosto čistými lety. Na rozdíl od mnohem zkušenějších pilotů nezasáhl žádný pylon, pohlídal si průlety bránami a limit přetížení. Takzvané “pylon hity” si schoval až do finále. Vstup do něj měl impozantní a své soupeře pořádně znervózňoval. Až do bran 10 a 11 letěl virtuálně přilepený na letadle pozdějšího vítěze Američana Kirbyho Chamblisse. “Letěli jsme na maximální riziko, v této fázi závodu už to ani jinak nejde.” komentuje Petr Kopfstein finálový let.

Přesto, že českému pilotovi tentokrát vysněné pódium uteklo o kousek, je s víkendem a závodem v Rusku velmi spokojený. Závod v Kazani vyhrál Kirby Chambliss, který navázal na vítězství z Budapešti, druhý byl Kanaďan Pete McLeod a třetí Američan Michael Gou-lian.

Další zastávkou bude Porto v Portugalsku, kde se nejrychlejší motorsport planety představí 2. a 3. září. Nad řeku Douro se šampionát vrací po osmi letech a tento závod byl pro piloty v minulosti velmi specifický. Když zde v roce 2008 vyhrál Hannes Arch, později triumfoval i v celém mistrovství. To samé platilo o rok později pro Paula Bonhomma.