Útoky žraloků – opravdu se máme bát vyjet k moři?

Poslední dobou se v médiích objevuje stále více šokujících zpráv o útocích žraloků na člověka. Po děsivém napadení mladé dívky na Bahamách, která byla doslova roztrhána skupinou žraloků tygřích, pokousal poblíž bahamského ostrůvku Great Guana Cay žraločí predátor turistu při šnorchlování. Navíc Čechy milující prázdninovou destinaci Chorvatsko momentálně děsí záznam německého turisty, na němž v blízkosti Makarské riviéry zachytil žraloka mako. Opravdu nám teď hrozí nebezpečí i v evropských letoviscích a jak se případnému žraločímu ataku bránit.

Statistiky hovoří jasně. Žraloci napadají lidi zcela zřídka. Každý rok je po celém světě hlášeno kolem 80 nevyprovokovaných útoků, z nichž smrtelných je asi 5–15 z nich. Pokud už k napadení člověka žralokem dojde, mají je s největší pravděpodobností na svědomí tři z více jak 480 druhů – bílý, tygří a bělavý.

Dle Mezinárodního seznamu žraločích útoků je nejvíce smrtelných napadení člověka žralokem zaznamenáno u pobřeží Západní Austrálie, USA, Hawaie, Brazílie a Jižní Afriky, která má nelichotivou bilanci vysokého počtu žraločích útoků s 27 % úmrtností.

Za poslední měsíc žralok 2x zaútočil v blízkosti Baham. Podle deníku Daily Mail zde při tom došlo za posledních deset let k pouze pěti žraločím útokům, z nichž tři byly smrtelné.Bahamy se bohužel stávají díky výskytu rozmanitých druhů místem tzv. žraločí turistiky. Lidé sem cíleně směřují a lákají tyto tvory do své těsné blízkosti. Často si však neuvědomují, co se může stát.

Máme tedy očekávat zvýšený počet podobných zpráv o lidských obětí zapříčiněných těmito mořskými dravci nebo se jedná jen shodu náhod a nemáme se čeho bát?

Podle uznávaného filmaře Steva Lichtaga se žraloci přibližují blíže k pobřeží i z důvodu nedostatku potravy, kdy kvůli klimatickým změnám vymírají korály a ryby. Vlivem oteplování planety se z Evropy pomalu stávají tropy, což podle tohoto odborníka na žraloky povedu k tomu, že se budou přibližovat blíž k pobřeží a hledat zde potravu.

Ač nám filmové trháky ukazují opak, žraloci nejsou krvežízniví predátoři, kteří se vyžívají v lovení kořisti. Naopak preferují kusy, které jsou již zraněné a nedokážou se bránit. Z toho důvodu zaútočí na plavce nebo potápěče. Jejich pohyby totiž připomínají zraněného tuleně nebo želvu, což se žralokovi zdá jako velmi snadno dosažitelná kořist.Budoucí lidské oběti uškodí i jakákoliv drobná odřenina nebo škrábnutí, neboť krev vycítí tento predátor až na 400 metrů, jeho smyslové orgány totiž zachytí i velmi malou koncentraci chemických látek.

Když už tedy taková situace nastane – a vy se ocitnete v blízkosti tlamy, která má až 5 řad hrůzostrašných zubů, odborníci radí dodržovat tyto zásady:

  • Nesnažte se uplavat. Čím víc se budete hýbat, tím více upoutáte žralokovu pozornost. Stále platí ono moudré pravidlo, že největší šanci v „souboji“ žralok versus člověk má ten, kdo bude předstírat mrtvého.
  • Nespouštějte ho z očí. Největší chybou je otáčet se k žralokovi zády. I když je to v dané situaci hodně těžký úkol, zkuste zachovat klid a bez překotných pohybů se snažte pomalu vydat na nenápadný ústup směrem k pevnině nebo člunu. Žralok totiž zpravidla rychle zaútočí a pak vyčká, až oběť vykrvácí. Poté se pro svoji kořist vrátí. To je tedy ideální čas k pokusu o rychlou záchranu.
  • Udeřte ho. Pokud ani jedna shora uvedených možností nezabrala, zbývá vám přejít do protiútoku. Velkou rybu zkuste silně praštit do čumáku, oka nebo žaber. Tento čin by ho měl na okamžik vyvézt z rovnováhy a vám tak umožnit rychlý útěk.

S největší pravděpodobností ale nikdo, kdo si přečte tyto řádky, nebude muset tuto situaci řešit. Podle statistických údajů v USA, hrozí pouze jednomu člověku z 264 milionu, že se stane obětí žraloka. Naopak se tito mořští tvorové stávají stále více obětmi bezdůvodného lidského zabíjení. To dokládá i fakt, že na 1 zabitého člověka, připadá až 2 000 000 žraloků, které usmrtili lidé.

Příčinou jejich hromadného vybíjení byly i filmy typu Čelisti, které tyto velké ryby vypodobnily jako krvežíznivé lidožrouty. Naštěstí se ale v současnosti natáčí stále dokumentů zobrazující žraloky reálně a založených na vědeckých studií, které jasně dokazují, že žraloci úmyslně na plavce ani potápěče neútočí, ale spíše si je spletou s kořistí. Na příklad Žralocí týden (SharkWeek), jenž bude vysílán na Discovery Channel od 29. července do 4. srpna, se pravidelně úspěšně zasazuje o ochranu těchto důležitých členů potravinového řetězce.