Huawei odchází z Ruska. Tamní operátoři budou muset obtížně hledat náhradu

Čínská technologická společnost Huawei na Twitteru informovala, že definitivně ukončuje veškeré aktivity na ruském trhu. Společnost přitom původně avizovala, že pouze omezí dodávky chytrých telefonů ze svojí produkce. Tímto svým posledním rozhodnutím se ale společnost de facto postavila na stranu západních zemí.

Huawei se dle svého oznámení kompletně stáhne ze segmentu ruských síťových a komunikačních služeb. Oficiální pobočka v Rusku bude uzavřena a její zaměstnanci se buď vrátí do Číny nebo nastoupí na časově nespecifikovanou dovolenou. Zdá se, že tak končí partnerství při budování mobilních sítí páté generace, které původně nastartovaly americké sankce proti čínské společnosti.

Odchod Huawei je pro Rusko problém, jelikož čínský gigant provozuje třetinu všech základnových stanic pro mobilní sítě v zemi. V návaznosti na to samozřejmě utrpí i všechny stávající a budoucí projekty, včetně budování sítí vysokorychlostního 5G internetu.

Rozhodnutí společnosti je primárně reakcí na válečný konflikt na Ukrajině a s ním související mezinárodní sankce uvalené proti Rusku. Huawei se chce dopadům, pokud možno, vyhnout, jelikož je její situace v současnosti komplikovaná již zmíněnými americkými sankcemi.

Pro Rusko to znamená, že bude muset hledat náhradu u třetích stran, což by se mu ale mohlo významně prodražit. Dá se tedy očekávat, že odchod Huawei ze země tvrdě zasáhne tamní telekomunikační operátory.

Foto: Shutterstock