dasFest veze do Plzně hudebníky z Čech a Německa. Dorazí i královna electro swingu Alice Francis

Oblíbený Sadový okruh v Plzni se už v sobotu 25. května promění v dějiště unikátních koncertů v režii muzikantů z Čech a Německa. Stane se tak v rámci česko-německé sousedské slavnosti s názvem dasFest. Návštěvníci se už teď mohou těšit na prvotřídní hudební program v čele s oblíbenou českou kapelou Mydy Rabycad nebo světoznámou zpěvačkou Alice Francis, která bývá nejen v hudebních kruzích označována jako německá královna electro swingu. Akce startuje již ve 12:00 a vstup je pro všechny zdarma.

Hudební program v Šafaříkových sadech odstartuje krátce po jedné hodině odpolední koncertem pražské dvou členné skupiny Slza, která má na svém kontě takové hity jako třeba Lhůta záruční, Celibát nebo Katarze. Její energické pop-rockové kytarové aranže v kombinaci s českými texty zaručeně navodí tu správnou úvodní atmosféru. Následovat bude vystoupení domácího plzeňského indie folkového dua Teepee, jež začíná sklízet úspěchy po celé republice. Poté už přijde na řadu první německý účinkující. Bude jím sourozenecké duo Hundreds, které si svým syntetickým rockem už stihlo podmanit celou Evropu a často bývá přirovnáváno k Massive Attack nebo Hooverphonic.

V roli českého headlinera se představí oblíbená formace Mydy Rabycad v čele s charismatickou frontmankou Žofií Dařbujánovou. Tato energií sršící kapela má za sebou už i celou řadu mezinárodních úspěchů jako třeba účinkování na známém festivalu Glastonbury v Anglii. Návštěvníky čeká pořádná show, při které si do sytosti zatančí všechny věkové kategorie. V podobném duchu i hudebním stylu se ponese i vystoupení německé královny electro swingu Alice Francis. Ta má za sebou úspěšnou spolupráci se spoustou zahraničních hvězd jako jsou třeba Parov Stelar nebo Alice Keys. Při jejím koncertu zaručeně dojde i na hity laděné do rozverné charlestonové tancovačky, jazzu nebo r’n’b.

Součástí kulturního programu bude například šampionát ve válení slámy, akrobatické kousky spolku V.O.S.A., divadelní improvizace Moving Orchestra česko-německého projektu CreWcollective. Děti potěší například autorská pohádka Zuna Divadla Continuo nebo Honza Pták s herci ze Studia Damúza. dasFestkromě toho nabídne i různé workshopy, diskuze a nespočet stánků s dobrotami od českých i německých gastronomických expertů.

Česko-německý fond budoucnosti už přes 20 let podporuje sblížení a sousedskou spolupráci mezi Čechy a Němci v Evropě. Celkovou částkou zhruba 60 milion eur podpořil na 11 000 společných projektů, které svádějí dohromady lidi obou zemí a umožňují či prohlubují pohledy do jejich světů, kultury i dějin.

Více než třetina vynaložených prostředků podpořila školy a mládež, o něco méně než třetina kulturní projekty a další část cílila na podporu partnerství obcí a zájmových sdružení, dialogy a vědecké projekty, obnovu památek, publikační činnost a sociální projekty pro národnostní a jiné menšiny. Fondu se podařilo povýšit česko-německou spolupráci z rovin politických deklarací a expertních jednání na živou realitu, obohacující mnoho aspektů každodenního života lidí na obou stranách hranice. Řada těchto projektů by bez jeho podpory nevznikla a nemohla by dlouhodobě působit. Fond tak patří k velmi významným podporovatelům kultury a vzdělávání u nás a měl po svém založení rovněž zásadní podíl na odškodnění obětí nacismu.

Sousedskou slavnost dasFest pořádá Česko-německý fond budoucnosti ve spolupráci s agenturou Ostrovy s.r.o., stojící za festivalem United Islands of Prague, a kreativní zónou DEPO2015. Akce se koná v rámci Evropského dne sousedů a vzniká také za podpory Města Plzeň a Plzeňského kraje. Vstup je pro všechny zdarma. Více informací najdete na www.dasfest.cz.