Jak se obléct na sport v chladném počasí?

Chladné počasí může mnohdy od pohybu venku lehce odradit. Pokud ale budete mít oblečení z kvalitního funkčního materiálu a dodržíte zásady správného vrstvení, zážitky ze zimních sportů budou o to intenzivnější. Jak říkají seveřané, neexistuje špatné počasí, jen špatné vybavení a s tím správným nebude zima překážkou. Jaké tedy oblečení vybrat a jak správně vrstvit?

Základem je termoprádlo

Ať už jdete běhat, na kolo či běžky, všechny zimní aktivity mají jedno společné. Je potřeba obléct kvalitní termoprádlo, které výborně odvádí vlhkost a zároveň izoluje tělesnou teplotu, takže vás vás při fyzickém výkonu udržuje v suchu a v teple. Od klasického funkčního prádla se termoprádlo liší vyšší hřejivostí, kterou má na svědomí buď příměs Merino vlny, vyšší gramáž nebo struktura úpletu. Oblečení například na běžecké lyžování či běh musí být tenké, aby vám poskytlo dostatečnou volnost v pohybu, ale zároveň hřejivé, aby v chladném prostředí fungovalo i při velkých rozdílech ve vaší tepové frekvenci.

U výběru materiálu se řiďte základním pravidlem. Při aktivitách, kdy se více potíte je výhodnější čistý polypropylen, případně polypropylen s nízkým podílem vlny. Při nižší fyzické zátěži, jako je například zimní turistika či sjezdové lyžování, může být podíl vlny vyšší, případně se hodí i oblečení celovlněné,” říká Marcela Vlčková z Moiry.

Střih

Termoprádlo vám musí dokonale padnout. Nemělo by být příliš těsné, aby neomezovalo v pohybu, ani moc volné, aby zajistilo dobrou termoizolaci. Správná velikost přiléhá na tělo, ale nikde netlačí a neškrtí. Při nákupu termoprádla se opravdu vyplatí změřit své míry a porovnat je s těmi, které udává výrobce.

Vrstvení

I to je pro většinu zimních sportů společné. Výhodou termoprádla je, že jeho funkční vlastnosti se „vejdou” do poměrně tenkého kousku oblečení, a vy tak nemusíte sportovat v silných svetrech a objemných bundách. Správným vrstvením termoprádla navíc získáte synergii jeho funkcí. Jeho další výhodou je to, že můžete počet vrstev během dne upravovat podle potřeby.

Když jdete v zimě sportovat, je nutné počítat s tím, že se postupně zahřejete vlastní aktivitou, takže zpočátku vám může být trochu zima. Je lepší začít s méně vrstvami, abyste se nepřehřáli, a zahřát se pohybem.

Základní vrstva

Jako základní vrstvu zvolte funkční triko a spodky, které dobře odvádí tělesnou vlhkost od pokožky. Podle toho, jak velká vám bývá zima, můžete tuto základní vrstvu volit bez vlny nebo s vlnou.

Střední vrstva

Střední vrstva má za úkol především dobře izolovat teplo, zároveň by ale měla být i prodyšná a odvádět pot. Vyhněte se bavlně, která absorbuje hodně vlhkosti. Pokud totiž v mokrém triku či mikině zastavíte a klesne vám tepová frekvence, rychle v zimním počasí prochladnete.

Vnější vrstva

Vnější vrstva by měla být větruvzdorná a nepromokavá, aby vás chránila před sněhem, deštěm a větrem. Zároveň musí být prodyšná, abyste se při pohybu nepotili víc, než je nutné. Volte proto bundu a kalhoty z materiálu Gore-Tex nebo podobných.

Chraňte hlavu a končetiny

Nezapomeňte chránit i ruce, nohy a hlavu. U rukavic si hlídejte nejen zateplení, ale i odolnost materiálu vůči opotřebení kvůli tření o hůlky. Čepice nebo čelenka s příměsí Merino vlny ochrání čelo i uši. Při běhu se ujistěte, že máte  vhodnou běžeckou obuv s podrážkou, která na sněhu a ledu neklouže. Do bot si pořiďte teplejší funkční ponožky nebo podkolenky  z polypropylenu Moira, které dobře odvedou nežádoucí vlhkost a udrží nohy v teple. Příměs Merino vlny pak ještě více zahřeje.

V zimě je méně světla, proto nezapomínejte ani na reflexní prvky, ať už přímo na oblečení nebo ve formě pásků na ruku.