Blíží se den, kdy si čerstvou zeleninu vypěstuje každý supermarket

Česká startupová firma GreeenTech vyrábějící technologie pro indoorové pěstování potravin díky účasti na Expo v Dubaji dobyla Arabský poloostrov. Nyní vyvíjí řešení, které změní návyky v dodávkách čerstvé zeleniny do potravinových řetězců.

Společnost GreeenTech dosáhla několika významných úspěchů na mezinárodní úrovni. Její indoorová farma na pěstování plodin v uzavřených prostorách se po kladném přijetí na EXPO 2020 v Dubaji stala hlavním dodavatelem čerstvé zeleniny ve zdejší pobočce hotelové sítě Radisson Blu. Hydroponická technologie umožňuje pěstovat čerstvou zeleninu přímo v místě odběru.

O průkopnické řešení je podle zakladatele firmy Dmitrij Lipovského zájem i v dalších zemích na Arabském poloostrově. Jeho vizí je spojit se s mezinárodními potravinovými řetězci a pěstovat čerstvou zeleninu v supermarketech. „Zní to jako nápad od spisovatele vědeckotechnické literatury, ale k jeho realizaci jsme mnohem blíž, než jsme si před dvěma třemi lety odvážili věřit,” říká Dmitrij Lipovskij z firmy GreeenTech.

Indoorová farma Urbanio byla představena na mezinárodní výstavě EXPO 2020, která se konala v letech 2021 až 2022. Hlavními motivy akce byly udržitelnost, mobilita a příležitost. Mezinárodní výstavy pod hlavičkou EXPO se konají již od poloviny 19. století s cílem poskytnout vystavujícím zemím ukázat světu to nejlepší z jejich průmyslu a kultury. Součástí je i prezentace domácích kuchyní.

„Během výstavy se nám povedl ještě jeden mimořádný mezinárodní úspěch. Šéfkuchař z thajského pavilonu připravoval důležitý raut pro své vládní představitele a potřeboval narychlo vypěstovat koriandr. Zasadili jsme a o týden později mu jej donesli do kuchyně. Byla to hezká ukázka udržitelnosti a dobré mezinárodní spolupráce,” popisuje Dmitrij Lipovskij.

Foto: GreenTech

Čerstvé bylinky pro čerstvé ryby

Necelé tři měsíce po skončení výstavy EXPO pražští inovátoři otevřeli svou první indoor farmu Urbanio v dubajském hotelu sítě Radisson Blu Hotels.

Nová farma zásobuje kuchyni rybí restaurace, která je vyhlášená nabídnou nejčerstvějších ryb a mořských plodů. Zákaznici tak nyní dostanou na talíři nejen ryby právě vylovené z moře, ale také zrovna sklizenými plodinami.

„Velice mě těší, že se nám povedla spolupráce s Fish Market Restaurant. Naše farma Urbanio do ní koncepčně i designově stoprocentně zapadá. Zákazníci si tak mohou například k humru objednat přesně ten salát, na který mají chuť,” říká Lipovskij.

„Jsme rádi, že ke spuštění první hydroponické farmy v Dubaji došlo právě v našem hotelu,” říká Jan Hanák, generální ředitel hotelu Radisson Blu, Dubai Deira Creek. S firmou GreeenTech se seznámil na výstavě EXPO 2020, kde byl hotel jedním z mála oficiálních gastronomických partnerů. „Téměř denně jsme se setkávali s inovativními a technologickými řešeními budoucnosti, která byla vystavena v pavilonech, a jakmile jsme se seznámili s týmem GreeenTech, věděli jsme, že chceme být součástí pokračování odkazu Expa,” dodává ředitel hotelu.

Foto: GreenTech

Covid a válka na Ukrajině mluví pro vlastní soběstačnost

Indoorové farmy Urbanio využívají technologii hydroponického pěstování plodin v uzavřeném prostoru. Jde o plně modulární systém, který se může rozměrově i kapacitně upravovat podle aktuálních potřeb zákazníka tak, aby odpovídal velikosti daného prostoru a pružně reagoval na poptávku plodin. Ať už slouží kdekoli na světě, každá farma z české sítě Urbanio je na dálku ovládaná z pražské centrály. Mozkem farmy je řídící jednotka od firmy Siemens.

Hydroponické pěstování plodin nyní zažívá obrovský boom na celém Arabském poloostrově, kde jsou vzhledem ke klimatickým podmínkám možnosti běžného pěstování velmi omezené. Technologie české firmy GreeenTech směřují nejen do Spojených Arabských Emirátů, ale v nejbližší době také do Saudské Arábie, kde právě vrcholí jednání o výhradním obchodním zastoupení. O řešení GreeenTech nyní projevili zájem partneři z Kataru, který by díky pěstování v indoorových farmách překonal stoprocentní závislost na dovozu zeleniny ze zahraničí.

„Většina států na Arabském poloostrově se zajištění potravinové dostatečnosti věnují na vládní úrovni. Pandemie Covid-19 a válka na Ukrajině ukazují, že bychom tuto otázku neměli brát na lehkou váhu ani tady v Evropě,” říká zakladatel společnosti GreeenTech Dmitrij Lipovskij.

V Česku už indoorové farma od GreeenTech funguje například v Manifesto Marketu na pražském Andělu. Vypěstované potraviny využívají místní kuchaři v restauracích Manifesta, návštěvníci si je ale můžou koupit i pro vlastní potřebu.
Tagy: