U příležitosti 80. výročí atentátu na Heydricha vzniká kniha rozhovorů s pamětníky

Největší úspěch domácího a zahraničního odboje na území protektorátu, atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, si Česko připomene 27. května 2022. U příležitosti tohoto výročí vzniká kniha, která obsahuje vzpomínky několika válečných veteránů ze západní fronty, kteří se za druhé světové války zúčastnili výcviku ve Velké Británii a seskočili plnit bojové či zpravodajské úkoly do okupované vlasti. Kniha Neměli jsme přežít aktuálně sbírá podporu na crowdfundingovém portálu Hithit.

„S veterány západního odboje jsem se od počátku 90. let blíže seznámil, když jsem studoval novinářskou fakultu v Praze a pracoval pro Svobodné slovo nebo Večerník Praha. Některé jsem potkával na pietních akcích a pak se za nimi vydal domů, abych s nimi natočil rozhovor. Tak jsem v Brně navštívil Jana Zemka (operace Silver B), na Malé Skále Čestmíra Šikolu (operace Clay), v Ústí nad Labem Jaroslava Klemeše (operace Platinum-Pewter) a v Praze Rudolfa Pernického (operace Tungsten),” vysvětluje autor knihy Radek Gális.

Jaroslav Klemeš a Tomáš Sedláček. Foto: Radek Gális

Vypravil se i za dalšími veterány, kteří se také zúčastnili výsadkového výcviku, ale vážné zranění jejich nasazení přerušilo, staly se pak např. příslušníky čs. tankové obrněné brigády a bojovali u Dankerque. Na své spolubojovníky tak zavzpomínal Jan Báčik z Třeboně, Jiří Louda z Olomouce nebo Václav Vondrák z Prahy, kteří se všichni dožili požehnaného věku kolem 95 let. Poslední přímý účastník a pamětník generál Jaroslav Klemeš zemřel před pěti lety.

Kniha obsahuje unikátní archivní fotografie i snímky z rodinných alb a pietních setkání a shromáždění po roce 1989. Nabízí vzácný osobní pohled na dějiny díky vyprávěním vojáků, kteří své nasazení neměli přežít.

Autor byl úspěšný s podobnými projekty mapujícími novodobé československé dějiny už v minulosti a díky podpoře fanoušků vydal např. knihu rozhovorů s válečnými veterány Příliš mladí na válku nebo s disidenty a exulanty Pravdu říkat, pravdu žít. Jeho nejnovější knihu lze na Hithitu podpořit až do začátku června a zájemci si mohou jako odměnu vybrat třeba známky s protektorátní prezidentem Emilem Háchou.

Ján Bačík. Foto: Radek Gális

Hrdinové knihy

Jan Zemek (1915 – 1994) ze skupiny Silver B skákal do protektorátu v noci z 28. na 29. prosince 1941 kromě jiných i s Kubišem a Gabčíkem, kteří o pět měsíců později úspěšně provedli atentát na Heydricha.

Čestmír Šikola (1919 – 2008), radista tříčlenné skupiny Clay, seskočil rok před koncem války a odvysílal do Anglie stovky zpráv.

Jaromír Klemeš (1922-2017), radista skupiny Platinum-Pewter, skákal společně s velitelem s Jaromírem Nechanským, který byl po roce 1948 komunistickým režimem popraven.

Rudolf Pernický (1915-2005) ze skupiny Tungsten měl zajišťovat v protektorátu přijímání dodávek zbraní a materiálu. Po válce byl odsouzen k dvacetiletému žaláři.

Ján Bačík. Foto: Radek Gális

Ján Bačík (1917 – 2016) se účastnil výcviku a měl být nasazen do výsadku v letech 1941-1942. Při seskoku si zlomil nohu a byl z výcviku vyřazen. Později bojoval jako tankista u Dunkerque. Jiří Louda (1920-2015) měl seskočit jako radista, po zranění nohy při seskoku však zůstal v Anglii a působil na radiostanici zpravodajství. Je známý jako heraldik a autor českého státního znaku.

Také Václav Vondrák (1912-2010) si při výcviku ve Skotsku zlomil nohu a byl z něj vyřazen. Bojoval pak jako tankista u Dunkerque.

Kniha přináší i unikátní vzpomínky dvou žen, které veterány dobře znali. Lorna Elisson navštívila v roce 2006 Prahu, kde vzpomínala na přátelství s Josefem Gabčíkem z doby, kdy se v Anglii připravoval na svůj důležitý úkol. Paní Radka Kysilková zase vzpomíná na manželství s Josefem Stříbrným z Lidic, který se za války také účastnil parašutistického výcviku, aby mohl seskočit do protektorátu a bojovat v něm s okupanty, ale po úrazu se stal navigátorem 311. čs. bombardovací perutě.
Tagy: