Čeští beachaři se začínají rvát o Tokio

Nejlepší mužský český beach volejbalový pár současnosti, Ondřej Perušič a David Schweiner, má za sebou nejlepší víkend dosavadní kariéry. V nabitém turnaji světové série v Ostravě nestačili pouze na světové jedničky z Norska. „Na cestě k olympijskému snu jsme i přes skvělý výsledek stále na začátku,“ shodují se.

Cestu turnajem mezi vyhaslými vysokými pecemi si Perušič se Schweinerem proklestili ve čtyřech zápasech, kde porazili i papírově lepší soupeře. Například polskou dvojici Fijalek – Bryl, kteří padl za oběť postupu české dvojce ve semifinále. Následný ambiciózní nástup do finále proti světovým jedničkám Adreasi Molovi a Christianu Sørumovi, dal domácím fanouškům na moment víru ve fantastické vítězství. Po prvním setu se Češi po stavu 21:17 ujali vedení. Světové jedničky ale dokázali odpovědět a druhý set ovládli poměrem 21:15. V rozhodujícím tiebreaku nakonec zvítězili poměrem 15:10.

Oporu pro nervy drásající cestu domácím turnajem, našli čeští borci v především hledišti. „Diváci vytvořili výbornou atmosféru. Za jejich podporu bychom jim společně rádi složili velký dík, stejně jako našim partnerům OIG Power a Českému volejbalu.“hodnotí atmosféru turnaje ze svého pohledu David Schweiner.

Tohle je jen začátek

I přes prohrané finále však pokořili čeští beach volejbalisté další důležitý milník na své cestě k Tokiu 2020. Druhým místem na čtyřhvězdičkovém turnaji v neděli v Ostravě vylepšili prozatímní dvě devátá místa ze stejně hodnocených jarních mítinků v Brazílii a Nizozemsku. V samotné nominaci na Hry jsou však na samém začátku. „Nesmírně si vážíme výsledku a předvedené hry před neuvěřitelným domácím publikem. Každý, kdo proti nám nastoupil to neměl jednoduché. Nicméně je třeba se koukat dopředu. Stříbro bereme jako super výsledek do olympijské kvalifikace, a hlavně velkou motivaci do další práce a trénování. Body získané v Ostravě nám pomohou k lepšímu nasazení právě k důležitým turnajům v létě, kde je ve hře opravdu velká dávka bodů. Jinak řečeno, teď teprve začíná ten pravý boj.“ komentovali význam výsledku z dlouhodobého hlediska Perušič se Schweinerem.

Uchlácholení se nedělním výsledkem by tak bylo pro největší naději českého zástupu v Olympijském turnaji v Tokiu velkou chybou. Kritéria jsou tvrdá a na 15 nominačních míst je velký přetlak. „Kluci udělali další super výsledek, který jim pomůže v nominaci na Tokio. Na to, aby měli nominaci jistou, budou muset ještě bojovat a pravidelně se umisťovat mezi nejlepší čtveřicí i nadále.“ vysvětluje význam výsledku Martin Lébl, bývalý český reprezentant a majitel hráčské agentury SportFin.

Léto ve znamení mistrovství světa i pětihvězdičkových turnajů

Při pohledu do kalendáře je ihned jasné, proč je fantastický výsledek z Ostravy pro oba pouhým začátkem. „Tento týden odtrénujeme v Praze v našem domovském areálu Beachklubu Strahov, o víkendu už se přesouváme na další čtyř hvězdičkový turnaj se Varšavě, na který navazuje asi nejdůležitější turnaj sezóny, Mistrovství světa v Hamburku, kam se nám podařilo kvalifikovat. Poté se roztáčí kolotoč světových čtyř – a pěti hvězd po Evropě. Po MS nás čeká Gstaad, Espinho, major ve Vídni nebo Mistrovství Evropy v Moskvě.“vysvětluje další kroky Ondřej Perušič, které společně s parťákem a s italským trenérem Andreou Tomatisem absolvují v následujících měsících. Body, které na všech mítincích získají jsou klíčové do žebříčku olympijské nominace.