Exkluzivní vyšetřování Discovery Channel odhaluje, co pohánělo a zničilo jednoho z největších fotbalových hráčů světa

Génius, legenda, narkoman. Celoživotní vzestupy a pády. Po celá desetiletí ho ve hře udržovaly drogy, které však zničily jeho život mimo hřiště. Diego Maradona se vyšvihl z pouličního rošťáka ve fotbalového boha. Zemřel předčasně ve věku pouhých šedesáti let. Oficiální příčinou smrti je srdeční selhání, ale co ve skutečnosti zabilo Diega Maradonu?

Dokument Co zabilo Maradonu (What Killed Maradona?), který uvede Discovery Channel v neděli 24. ledna od 22 hodin, shrnuje neobyčejný život muže, mimo hřiště závislého na drogách, který se však na nebezpečný koktejl léčiv spoléhal i při hře, aby udržel svůj výkon. Dokument odhaluje, jak tento smrtící životní styl, kterému Maradona propadl už jako dítě, nakonec zapříčinil jeho předčasnou smrt.

Maradonův příběh je jeden z těch, který je zároveň geniální i traumatizující. Chlapec, který vyrůstal v chudinské čtvrti v Buenos Aires, kde celé hodiny hrál fotbal se svými přáteli, se stal fotbalovou superhvězdou uctívanou po celém světě. Jeho chudobou poznamenané dětství ho bohužel ovlivnilo na hřišti a značně ho v začátcích kariéry znevýhodnilo. V začátcích se pod dozorem lékařů snažil vybudovat svou tělesnou konstituci. Jeho mladší léta se neobešla bez neustálých lékařských zásahů.

Předzvěstí kontroverze, která později pohltila Maradonův život, byl nechvalně známý gól označovaný jako „boží ruka“, který Maradona vstřelil do brány během Mistrovství světa v Mexiku v roce 1986 a díky němuž dovedl Argentinu k vítězství. Do italského klubu v Neapoli přestoupil za rekordních 6,9 milionů liber, ale s jeho rostoucími příjmy rostl také tlak ze strany fanoušků a okolí. Maradona začal vykazovat známky závislosti na alkoholu, kokainu a lécích na předpis.

Podle předběžné pitvy, o které informovala všechna argentinská média, byl příčinou smrti plicní edém způsobený srdečním selháním, které způsobil život pod tlakem a závislosti.

Součástí dokumentu jsou výpovědi těch, kteří znali Maradonu nejlépe, včetně fotbalového super agenta Jona Smitha, který ho zastupoval, bývalého trenéra Fernanda Signoriniho nebo Giuseppe Bruscolottiho, bývalého kapitána mužstva a spoluhráče z Neapole.