Maturita z freestylového lyžování v podání Matěje Švancera

Taková maturita tu ještě nebyla! Česko-rakouský freeskier Matěj Švancer pár dní před závěrečnými zkouškami proměnil budovu sportovního gymnázia v Saalfeldenu na soukromou lyžařskou dráhu. „Je to moje škola, a proto k ní mám velmi osobní vztah,” říká Matěj, který si před třemi lety na Olympijských hrách mládeže v Lausanne vyskákal zlatou medaili v disciplíně big air.

Díky své píli a vytrvalosti se vypracoval na jednoho z nejlepších freestylových lyžařů světa. Když zrovna nepiloval své triky ve snowparku, seděl v lavicích střední školy HIB Saalfeldenu. „Strávil jsem tady půlku života, ať už ve třídě nebo na internátě,“ říká Matěj Švancer. „Tohle místo je mou součástí, a proto jsem snil o tom, že si před maturitou dám ‘závěrečnou jízdu” po škole,” říká.

Foto: Sam Strauss

Škola jako streetový lyžařský ráj

Znáte Ericha Kästnera a jeho klasickou dětskou knihu „Létající třída“? Matěj Švancer si název knihy převyprávěl po svém a děj příběhu zasadil do chodeb, učeben, výtahů i přilehlých zahrad školy HIB Saalfelden. Několik týdnů před maturitou proměnil školní areál ve své freeskiingové hřiště a čistě provedenými triky dokázal, že maturitu ze školního předmětu freestyle složí s vyznamenáním.

Kdo se v tomhle sportu vyzná, bude ohromen. Dropy, backflipy, hand drag late 360, 270 on, 540 on switch cork 720 off nebo frontflip nose catch: freestylový slovník Matěje Švancera je k prasknutí nabitý triky, které sportovní talent z Česka provádí s takovou lehkostí jako nikdo jiný. Nic vás už dneska nepřekvapí tak, jako prvotřídní výkony tohoto výjimečného jezdce.

Podívejte se na video z jedinečné maturitní jízdy Matěje Švancera: