Fotograf Dereck Hard proměnil koronavirové nepříjemnosti v umělecké dílo

Fotograf Dereck Hard minulý týden představil prostřednictvím virtuální vernisáže svou novou výstavu minimalistických zátiší nazvanou Pandemic Still Lifes. Proměňuje v ní negativně vnímané objekty spojené s pandemií koronaviru v působivé fotografické dílo. Dernisáž výstavy je naplánovaná na pondělí 11. května, kdy dojde k znovuotevření galerií po celých Čechách. Stejně jako vernisáž se uskuteční v galerii (A)VOID na pražské náplavce. Tentokrát už ale za přítomnosti veřejnosti. Všechna vystavená díla lze aktuálně zakoupit na HitHitu.

Klíčovým motivem výstavy je šest předmětů, které se velice úzce dotýkají pandemie koronaviru. S nimi fotograf Dereck Hard nafotil minimalistická zátiší, v duchu pop-art photography. „V době, kdy probíhala největší panika, jsem se zavřel doma a čtrnáct dnů pracoval na této sérii. Byla to taková moje arteterapie, abych se nezbláznil… Nakonec jsem byl ale celkem otrávenej a to doslova, protože jsem byl týden zavřený v mém ateliéru a fotil zátiší pomocí přenosného kouřostroje. Výrobce sice píše, že je zdravotně nezávadný, ale je tam přísný zákaz používání v interiéru… Večer jsem byl pokaždý docela slušně zmaštěnej,“ popisuje vznik díla fotograf Dereck Hard.

Fotografie jsou vytvořeny klasickou fotografickou cestou za použití digitálního fotoaparátu, s minimální postprodukcí v podobě barevné korekce a lehkých retuší. Momentálně si je lze prohlédnout virtuálně prostřednictvím super video prohlídky ve stylu GTA.Naživo budou k vidění v galerii (A)VOID (kobka číslo 10, Rašínovo nábřeží) v pondělí 11. května v rámci dernisáže spojené s party na oslavu znovuotevření galerií v Čechách.

Vytištěné jsou na archivním fine art papíru a zarámované v černém hliníkovém rámu. Mají rozměr 100 x 100 cm a vznikly v limitované edici 19 kusů od jednoho motivu v ceně 33 000 Kč za kus. Zakoupit je lze prostřednictvím sbírky na crowdfundingovém serveru HitHit.cz. Tady je k dispozici také cenově přístupnější varianta 99 limitovaných printů od jednoho motivu, v tubusu včetně galerijních rukaviček, v ceně 1500 Kč.

Výtěžek z prodeje na Hithitu půjde na konkrétní zavřené soukromé instituce, kterými jsou (A)VOID Floating Gallery, legendární pražský klub, galerii a divadlo –  ROXY/NoD a Vila Štvanice – originální ostrovní divadelní scéna. „Mým cílem bylo vytvořit umění, které by pomohlo umění. Výtěžek z prodeje fotografií tak jde na zmiňované kulturní instituce, se kterými úzce spolupracuji nebo k nim mám osobně velmi blízko. Snad se povede vybrat potřebné peníze,“ říká fotograf.