Jaká je nejúžasnější svatební světová metropole?

Perfektní místo, nádherné šaty, dokonalý make-up, voňavé květiny. Která z dam by si nepřála, aby byl ten „její den“ naprosto nezapomenutelný. A co kdybyste měly možnost říct své „ano“ na jednom z nejkrásnějších svatebních míst v New Yorku? Ať vás svatba teprve čeká nebo už ji máte za sebou, pojďte se společně zasnít.

Když přijde na výběr svatebního místa v tom nejúžasnějším městě na světě, je třeba uvážit několik faktorů, jako je např. lokace, styl, kapacita… a samozřejmě budget. Central Park, Grand Central Station nebo Brooklynský most jsou všechno lokace, které se krásně vyjímají na svatebních fotografiích. New York vás však nezklame ani v případě, že hledáte něco neotřelého, romantického a skrytého davům zvědavých turistů.

Newyorská Public Library, tedy veřejná knihovna, se nachází v centrální části města na 5. avenue. Tento architektonický skvost, který byl v roce 1965 dokonce jmenován Národní kulturní památkou, si jistě vybaví všechny fanynky seriálu Sex ve městě. Vdávat se tu původně totiž chtěla za svého pana Božského i Carrie Bradshawová! Velkou výhodou tohoto místa je rozsáhlý prostor s vysokými stropy, mramorovými sloupy a dvojitým schodištěm, který pojme dohromady až tisícovku hostů. Ti při oslavě mohou pohodlně korzovat z jedné místnosti do druhé a oddat se tu i poměrně rozšafnému společenskému tanci.

Cena pronájmu začíná na 60 000 dolarech, základní balíček s občerstvením vyjde na 50 dolarů za osobu. Weylin, který na první pohled zaujme svou velkou kupolí, tyčící se 110 metrů nad mramorovou podlahou, se nachází ve čtvrti Brooklyn na Broadwayi. Původní sídlo ředitelství Williamsburgh Savings Bank bylo postavené renomovaným architektem Georgem B. Postem v roce 1875. Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2014 začalo sloužit jako multifunkční, kulturní a komunitní městské centrum.

Velkolepé fresky, dobová výzdoba a složité mozaiky vytvářejí perfektní kulisu pro slavnostní večírek. Renovátoři se drželi původního vzhledu, z každého koutu tu na návštěvníky dýchá historická atmosféra. Součástí pronájmu je i původně prezidentská kancelář, která nyní slouží jako svatební apartmá. V budově se nachází také funkční výtah ve stylu „ptačí klece“. Po obřadu můžete hosty pozvat na koktejl do baru z roku 1875. Maximální kapacita je 350 hostů a cena pronájmu se podle sezony pohybuje mezi 15 000 a 30 000 dolary.

Mezi lokace vyznačující se spíše evropskou atmosférou patří například budova bývalé slévárny The Foundry nebo pětihvězdičkový hotel Glenmere Mansion. The Foundry, historická budova z devatenáctého století, se nachází jen pár kroků od East River na Long Islandu a oblíbená je zejména díky svému industriálnímu vzhledu a zeleným terasám pokrytým břečťanem. Lokaci si vyhlídli i producenti filmového a televizního byznysu, odehrává se tu třeba Kiss on the Lips párty v první řadě seriálu Super drbna. Za pronájem hlavního prostoru a nádvoří zájemci zaplatí od 9 do 15 000 dolarů, další čtyři prostory jsou za poplatek navíc. Místo pojme maximálně 365 hostů, sedne si jich ale jen 165.

Pětihvězdičkový hotel s názvem Glenmere Mansion, který se nachází ve městě Chester pouhých 50 kilometrů od New Yorku, připomíná italskou vilu nebo francouzský zámek. Široká příjezdová cesta návštěvníky navnadí na mimořádně luxusní, elegantně vybavené prostory a rozsáhlé pěstěné zahrady. Obřad se tu může konat na louce a následná recepce pod hvězdami. K oslavám slouží také unikátní, nově otevřená stodola. Hotel pojme maximálně 400 hostů. La dolce vita ovšem není zadarmo, pronájem vyjde orientačně na 60 000 dolarů.

Soukromí na Manhattanu? To nabízí střecha Tribeca Rooftop o rozloze 1400 metrů čtverečních, která se nachází přímo v srdci jedné z nejelegantnějších čtvrtí. Původní tiskárna z dvacátých let dvacátého století nyní okouzluje hosty privátních akcí panoramatickým výhledem na řeknu Hudson, Empire State Building a Soho. Náklady za svatbu o 200 hostech se tu vyšplhají zhruba na 70 000 dolarů, přičemž výzdoba nebo fotograf ani další detaily nejsou v ceně.

Za jedno z nejlepších svatebních míst na světě považuje New York i průvodce Lonely Planet a jakkoli se vám může zdá tato realita vzdálená, věřte, že i u nás je tento trend na vzestupu. Svatba ve Spojených státech amerických je českými úřady bez problémů schvalována. Na webu Generálního konzulátu ČR v New Yorku dokonce zjistíte, co všechno je k zařízení potřeba. A pokud byste chtěli nasát tu pravou atmosféru ze zákulisí příprav nejimpozantnější americké svatby roku, která se konala právě v New Yorku, sledujte novou reality show Jak si vybrat správné šaty: USA (Say Yes To The Dress, America), která měla premiéru 9. února ve 21 hodin na kanálu TLC. Tvůrci to vzali od základů, celá akce začíná návštěvou vyhlášeného salonu, ve kterém odborník Randy Fenoli nastávajícím nevěstám poradí, jak si správně vybrat šaty. Protože co si budem… ty jsou hned vedle termínu a místa to nejdůležitější!