KoresponDance se opět roztančí, letošní ročník bude patřit českým umělcům

Ačkoliv se většina letních akcí a festivalů ruší, minimálně jedné události se to netýká. KoresponDance – festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu přivítá již po osmé diváky na zámku ve Žďáru nad Sázavou. Z mezinárodního festivalu se však pro tuto sezónu stane festival ryze český a jednotlivá představení bude možné shlédnout nejen na místě, ale také online.

KoresponDance je outdoorový festival plný tance, akrobacie, akce a vystoupení, která tají dech. Jeho zakladatelka Marie Kinsky každý rok pečlivě vybírá a zve performery z celého světa na jednu z největších událostí regionu. Letos tomu nebude jinak, jen v pozměněné formě. Kvůli bezpečnostním opatřením došlo na dvě razantní změny, jedna se týká termínu konání, druhá formátu. Letošní ročník se uskuteční 11. srpna v Praze a o víkendu od 14. do 16. srpna ve Žďáru nad Sázavou. Z mezinárodního se pro tento rok stane festival ryze národní, k vidění budou vystoupení pouze českých umělců. „Festival jsme chtěli za každou cenu udržet, je důležité přinést lidem kulturu, a to co nejdříve. Celý formát letošního ročníku jsme nastavili tak, abychom podpořili české umělce.Jednak jim dáme práci, kterou teď nutně potřebují, a zároveň jim pomůžeme i se selfpromo,“ říká ředitelka festivalu Marie Kinsky.

KoresponDance 2020 rozhodně bude!

Jak je možné, že jsou si pořadatelé tak jistí, že festival bude moci proběhnout? Festival bude duální.Realizační tým totiž už nyní s umělci a kreativním filmařským týmem natáčí na zámku záznamy všech programovaných představení. Nejedná se o statické záznamy, ale o adaptace představení přímo pro oko kamery, to vše navíc v zámeckých lokacích, které nejsou běžně veřejnosti přístupné. V podstatě tak už nyní vznikají nová unikátní umělecká díla, která budou v duchu festivalu site-specific.Pokud by tedy ještě v srpnu platila omezení týkající se počtu diváků, ani zájemci o představení, kteří se nedostanou přímo na místo, o ně nepřijdou. K shlédnutí budou online. „Kdyby nebylo možné festival uskutečnit vůbec, v plánovaných časech jednotlivá videa odvysíláme. Myslíme si, že obzvlášť u akce konané v regionu je odpovědnost vůči publiku důležitá.Jsme nadšeni, že jsme spolu s umělci našli cestu, jak festival uskutečnit za jakýchkoliv podmínek,“ doplnila PR manažerka KoresponDance Michaela Kessler.

Co bude k vidění?

Program osmého ročníku KoresponDance je již znám. V Praze i na zámku ve Žďáru nad Sázavou vystoupí novocirkusová umělkyně Eliška Brtnická, do Prahy se také pro letošní rok přesune experimentální taneční battle. Pražskou část pak uzavře Jan Bárta s představením pro jednoho performera a bicí soupravu s názvem Pitch. V rámci víkendového programu se divákům představí performerka Markéta Stránská jejíž úspěšný sólový taneční debut LeŤ byl zařazen na program České taneční platformy 2019, soubor Holektiv, Wariot Ideal s projektem Ilusionista, choreograf Viktor Černickýnebo například Barbora Látalová a kol. s představením Karneval Zvířat. Více informací na www.korespondance.cz.