Musíme si promluvit, apeluje nový dokument Koblihář nebo sluníčkář

Tvoří demokracii jen volby? A z nich vzešlí politici? Mají občané jen jednou za čtyři roky někomu odevzdat svůj hlas a pak už se nevyjadřovat? Na tyto a další otázky hledá odpovědi režisérka Amálie Kovářová ve své nové internetové mini sérii Koblihář nebo sluníčkář? s podtitulem Musíme si promluvit. Sérii chce nyní dokončit pomocí crowdfundingové kampaně. V jednotlivých epizodách vystupují mimo jiných novinář Jindřich Šídlo, herci a prvovoliči Josef Trojan a Anna Čtvrtníčková, internetový komik Martin „Mikýř“ Mikyska, řezník Filip Kšáňa, herec Jan Komínek, gastro-guru Lukáš Hejlík a mnoho dalších.

Každý ze tří dvacetiminutových dílů bude zaměřen na témata síly jednoho hlasu, dialog a rodinu. V prvním díle se prvovoliči Josef a Anna vyptávají svých vrstevníků i zkušenějších voličů, zda má vůbec smysl chodit k volbám, jak probíhají a co pro ně osobně znamenají. Ve druhém díle se skupina dobrovolníků vydává mimo Prahu a na ulici zastavuje náhodné kolemjdoucí, se kterými se snaží vést dialog o současném stavu společnosti i nadcházejících volbách. Závěrečný díl je věnován poslední rodinné večeři před volbami. V každé epizodě vystupují novináři, komentátoři, politologové i další odborníci, kteří se snaží debatu i téma zasadit do většího celku a kontextu.

„Poslední dva roky spolu s producenty Pavlou Klimešovou a Janem Syručkem natáčíme, jak to u nás je s tou demokracií a co to vlastně je. Mrzí mě, že často nedokážeme vést dialog a mrzí mě, že si nadáváme a neposloucháme se. Natáčet tenhle projekt pro mě byla velká škola a moc ráda bych to, co jsem se sama o demokracii a společnosti naučila, předala dál,“  říká režisérka a autorka série Amálie Kovářová. „Asi nejlépe demokracii popisuje heslo francouzské revoluce – rovnost, volnost, bratrství. Když bude absolutní rovnost – není žádná volnost. Když bude naopak absolutní volnost – není žádná rovnost. A právě proto je tam to bratrství – ochota naslouchat, laskavost a otevřenost, prostě dialog. A právě proto tenhle projekt děláme,“ dodává režisérka.

Série je financována výhradně tvůrci bez vkladu mecenášů nebo politicky angažovaných subjektů a jediné externí prostředky chtějí získat právě díky crowdfundingové kampani. Vybraná částka poslouží k dokončení a distribuci celé minisérie. Cílem je restartovat dialog v Česku, inspirovat nevoliče volit a rozšířit povědomí o tom, co to demokracie vůbec je. Součástí projektu je i vzdělávací online kampaň.

Za produkcí stojí společnost Pavly Klimešové Helium Film. Animací a vizuální identity se zhostila renomovaná výtvarnice Ilona Polanski ze studia Tomski & Polanski. Kampaň na podporu vzniku projektu bude trvat tři týdny.

foto: Helium Film
Tagy: