Nový iPhone SE 2 bude údajně propadák

Analytik společnosti KGI Securities Ming-Chi Kuo, který má své zdroje v dodavatelském řetězci společnosti Apple v Asii, zpochybnil pověst druhé generace iPhone SE, jež bude uveden na trh ve druhém čtvrtletí roku 2018.

Kuo se domnívá, že Apple nemá dostatek volných vývojových zdrojů, aby se mohl dostatečně soustředit na nové modely iPhonů. To by se mělo týkat hlavně tří nových modelů, které jsou již ve fázi příprav. Jedná se o iPhone X druhé generace s “velmi odlišným” vnitřním designem, dále o větší 6,5 palcovou verzi iPhone X Plus a v neposlední řadě o iPhone s nižší cenou, který má délku 6,1 palce, funkci Face ID a LCD obrazovku.

Kuo ve své výzkumné zprávě, kterou získala společnost MacRumors, doslova píše: “Je pravděpodobné, že zpoždění iPhonu X, který měl zatím nejkomplikovanější design, ukazuje, že Apple nemá k dispozici dostatek zdrojů pro vývoj… Domníváme se, že s dalšími třemi novými modely, které jsou připravené na druhou polovinu roku 2018, společnost Apple možná vyčerpala všechny své vývojové zdroje. Zároveň si myslíme, že firma udělá vše, co je v jejích silách, aby se vyhnula opakování chyby spočívající ve zpožděném odeslání tří nových modelů. Je však nepravděpodobné, že Apple bude mít k dispozici dostatek náhradních zdrojů pro vývoj nového modelu iPhone, který by mohl být uveden na trh v roce 2018.”

Pokud je v plánu Applu skutečně takzvaný iPhone SE 2, Kuo očekává, že bude mít jen málo změn v designu těla telefonu. Předpovídá, že by zařízení mělo pravděpodobně mít rychlejší procesor a nižší cenu. Chyběly by však funkce typu iPhone X, jako je téměř full screen design, 3D snímání pro Face ID nebo bezdrátové nabíjení.

Koluje spousta zvěstí o tom, že Apple během roku 2018 uvede na trh nový iPhone SE. Většina zdrojů pochází z Asie, včetně výzkumné firmy Trend Force a publikací, jako třeba Economic Daily News. Poslední fámy tvrdí, že nový iPhone SE s bezdrátovým nabíjením by mohl přijít na trh v květnu nebo červnu 2018.

Současný iPhone SE vypadá podobně jako iPhone 5s, včetně menšího čtyřpalcového displeje, který část zákazníků preferuje. Zařízení je napájeno čipem Apple A9 (stejně jako iPhone 6s a iPhone 6s Plus) a má 2 GB paměti RAM, 12-megapixelovou zadní kameru, 3,5mm konektor pro sluchátka a v neposlední řadě i Touch ID.

Apple nepřišel s žádnou inovací modelu iPhone SE od jeho uvedení na trh v březnu 2016. Až v březnu loňského roku zdvojnásobil dostupné kapacity modelu na 64GB a 128GB. Zároveň v září 2017 došlo ke snížení základní ceny zařízení na 349 dolarů.

Článek vznikl pro Banger.cz.