Lázně vonící švestkami, pivem i sírou. Na Východní Moravě načerpáte energii všemi smysly

Ulehněte do horké lázně vonící švestkami a z okna pozorujte, jak se zapadající slunce odráží od barevných listů na moravských kopcích… Region Východní Morava je mimořádně bohatý na lázeňská i wellness centra, jejichž návštěvu můžete spojit s poznáváním nejkrásnějších míst malebného regionu. Přinášíme vám tipy na lázně, kde si právě na podzim nejlépe odpočinete.

Dokonalou lokalitou pro podzimní pobyt jsou Buchlovice. Zdejší sirnaté lázně byly založeny už v roce 1805. V budově Loveckého zámečku lidé při vanových koupelích v sirné vodě nejen odpočívali, ale také léčili své revmatologické, neurologické, ortopedické a kožní problémy. V průběhu let ovšem lázně zanikly a zdejší budovy sloužily k rekreačním účelům, kdy poskytovaly zázemí k výletům na zámek Buchlovice, hrad Buchlov i do nádherné okolní přírody. V 21. století byla činnost lázní obnovena, vy tak můžete odpočívat nejen pasivně v sirnatých lázních, ale také aktivně – například při procházce v zámeckém parku zbarveném podzimním listím, který znáte z mnoha filmů i pohádek.

Víte, jak voní Valašsko? Zjistíte to při švestkové lázni v Roštíně, kde se vedle vaší horké lázně se solí z Mrtvého moře bude louhovat švestkový čaj a na stylovém prkénku bude čekat zlatá slivovice se sušenou švestkou. Zatímco vaše tělo bude odpočívat, v myšlenkách se budete procházet po švestkovém sadu. Svůj zážitek pak můžete propojit s vyjížďkou na koních do přírody, při které vás budou doprovázet zkušení instruktoři.

Východní Morava, která se skládá z Valašska, Slovácka, Kroměřížska, Zlínska a Luhačovicka, má tisíce barev i vůní. A teď na podzim jich je ještě víc. Mnohé domácnosti nyní provoní sušené ovoce, jehož aroma se přímo vznáší nad Vlachovicemi, kde jsou tradiční sušírny. Po jejich prohlídce můžete navštívit také vilu Josefa Bratmanna ve Valašských Kloboukách, která je prvním příkladem počátku secese na českém území, nebo relaxovat v pivních lázních ve Slavičíně – nacházejí se v hlubokých zámeckých sklepích, kde ulehnete do modřínových sudů a necháte odplavit psychické i fyzické napětí.

Některá místa jako by byla stvořená pro to, aby nás dobíjela novou energií. Patří mezi ně například Luhačovice. V lázních nádherného městečka, které zdobí domy architekta Dušana Jurkoviče, vám bude připadat, jako kdyby čas zpomalil. Jako kdyby veškerý stres zůstal někde daleko za zelenými kopci obklopujícími zdejší kolonádu.

Pokud dáváte přednost moderní architektuře a luxusně zařízeným wellness resortům, najdete je ve Velkých Karlovicích, kde nechybí ani aquapark s atrakcemi. Ještě před koupelí se vydejte objevovat nádhernou krajinu, pověstmi opředené jezero nebo nejkrásnější hřebenovku Kohútka – Kasárna, na které ochutnáte vyhlášené borůvkové knedlíky. Síly pak dobijete koupelí v luxusním wellness resortu. A energii doplníte oblíbenou dobrotou – frgálem, upéct si tady můžete i svůj vlastní.

Východní Morava je místem, kde energii načerpáte všemi pěti smysly. Zajímají vás i další tipy na výlety a dovolenou? Najdete je na www.vychodni-morava.cz.

foto: www.vychodni-morava.cz