Na pomoc postiženým vybrali už půl milionu. Koupí za to nový chladící vůz

V Kvasinách v podhůří Orlických hor funguje netradiční Pekárna Na Plechu, která zaměstnává pekaře s postižením. Práce je baví a svými schopnostmi udivují nejednoho zákazníka. Aby získali nové chladící auto, které bude převážet jejich výrobky k zákazníkům bez úhony, spustila pekárna crowdfundingovou kampaň na Hithitu, kterou podpořil třeba i herec a autor Gastromapy Lukáš Hejlík.

Celá kampaň se nese v duchu filmu „Kokosy na sněhu“, kdy jamajští bobisté taky museli přesvědčit celý svět, že se dokáží dostat na zimní olympiádu, i pekaři z Pekárny Na Plechu každý den někomu dokazují, že umí pracovat, vzít život do svých rukou a vyrábět skvělé věci.

Foto: Pekárna Na Plechu

„Pekárnu Na Plechu provozujeme od roku 2014 a každým dnem nám naši pekaři dokazují, že to má smysl. Přes všechna covidová omezení, přes extrémní zdražování jsme rádi, že pekárnu máme, protože místní pekaři jsou skvělí, za svou práci zodpovědní a hlavně, berou život s humorem. Chceme dál zkvalitňovat naše služby směrem k zákazníkům, proto jsme se rozhodli, že zakoupíme nové chladící auto. Je ale v současné době nad naše možnosti hradit nákup z provozního zisku. Proto jsme se rozhodli pro kampaň na Hithitu. Děkujeme všem, kteří se zapojili,“ říká Jana Křížová, ředitelka organizace PFERDA, která pekárnu provozuje.

V současné době pracuje v pekárně osm pracovníků s postižením a čtyři asistentky, které na jejich práci dohlíží a samy pečou. Dobroty z Plechu lze denně ochutnat v dalších podnicích, které také umožňují pracovat lidem s postižením, jako jsou Kavárna Láry Fáry v Rychnově nad Kněžnou a Kavárna Láry Fáry Náchod.

Foto: Pekárna Na Plechu

Všichni, kdo chtějí pekárnu podpořit, si mohou vybrat ze spousty vtipných odměn – od čerstvého chleba, který vám upeče ředitelka organizace, přes kurzy pečení luxusních zákusků, které se uskuteční přímo v pekárně až po catering, který udělají zájemcům pekaři na míru. Kampaň pekárny trvá do 27. května.