Suchý vzduch škodí zdraví! Máte ho doma také?

Až 90 % času trávíme v budovách, proto je důležité dbát na správné ovzduší v místnostech. V zimních měsících je otázka zdravého vzduchu ještě palčivější, jelikož se méně větrá a navíc chladný vzduch proudící zvenčí pojme méně vlhkosti, než teplý. Vše zpečetí zapnuté topení. Situaci naštěstí může zachránit zvlhčovač vzduchu kombinovaný s čističkou.

Abyste měli doma kvalitní ovzduší, je důležité se zaměřit nejen na správnou teplotu a čistotu vzduchu, ale také na optimální vlhkost, která se pohybuje okolo 50 %. Pokud klesne pod 40 %, je již vzduch považován za suchý. V přetopené domácnosti tato hodnota může dosahovat dokonce pouhých 20 %.

Jak nám suchý vzduch škodí?

Přesušený vzduch během topné sezóny škodí tělu v mnoha směrech, obzvláště citliví jsou na něj alergici a děti. Nedostatečné zvlhčení dýchacích sliznic dráždí ke kašli a může snižovat obranyschopnost organismu. Pokud již onemocnění dýchacích cest propukne, je zvýšení vlhkosti vzduchu důležitou součástí léčebného procesu, protože podporuje vykašlávání a uvolňuje hlen. Pobyt ve vytápěných prostorách se suchým vzduchem může nadměrně narušovat i tvorbu slzného filmu a dráždit oči, navíc škodí také vlasům a pokožce.

Vysoká vlhkost je líhní plísní i roztočů

Dříve lidé zvlhčovali suchý vzduch rozprostíráním mokrých ručníků v místnosti nebo zavěšováním nádob s vodou na radiátory. Tímto způsobem ovšem nelze vlhkost ovzduší regulovat a může docházet k opačnému extrému – přílišné vlhkosti. Pokud v domácnosti přesáhne 65 %, hrozí riziko vzniku plísní, navíc je vlhké prostředí líhní pro roztoče.

Tip: Řešením je čistička vzduchu kombinovaná se zvlhčovačem

Nejlepší řešení představují inteligentní zvlhčovače vzduchu, jež dokážou přesně regulovat vlhkost a držet ji v optimální výši. Například přístroj Dyson Pure Humidify+Cool v sobě navíc kombinuje také ventilátor a čističku vzduchu, takže zároveň zbaví ovzduší nebezpečných škodlivin v podobě prachu, bakterií, roztočů, plísní a dalších nečistot. Má uzavřený 360° filtrační systém a kombinuje aktivní uhlíkový filtr, který odstraňuje plyny a zápach, a zapečetěný HEPA filtr, zachycující 99,95 % ultrajemných částic o velikosti pouhých 0,1 mikrometru. Inteligentní senzory automaticky detekují vzdušné částice a plyny i úrovně teploty a vlhkosti, takže máte přehled o kvalitě vzduchu – a můžete ji prostřednictvím aplikace ve smartphonu kontrolovat odkudkoliv. Díky efektivnímu vodnímu systému a pětilitrové nádrži na vodu dokáže až 36 hodin hygienicky zvlhčovat vzduch bez nutnosti pravidelného doplňování vody.

Dyson Pure Humidify+Cool pořídíte za 19 990 Kč na www.dyson.cz.

foto: Pixabay.com
Tagy: