Metronom Festival už žije rokem 2019. Oznamuje prvního headlinera

Léto ještě neskončilo a Metronome Festival Prague už ohlašuje první velké jméno svého čtvrtého ročníku: Po šesti letech se do Prahy vrátí, českými hudebními příznivci milovaná, britská kapela Morcheeba. Festival, který se už po třech úspěšných ročnících stal v hlavním městě tradicí, se uskuteční ve dnech 21.–22. června 2019 na své zavedené lokaci na pražském Výstavišti. První vlna předprodeje vstupenek za zaváděcí cenu již nyní probíhá na festivalových webových stránkách www.metronomefestival.cz.

Ačkoli se brány Metronome Festivalu Prague otevřou až za více než devět měsíců, pořadatelé už dnes přicházejí s prvním velkým jménem programu ročníku 2019. Bude jím britská skupina MORCHEEBA, která prorazila na světovou hudební scénu v roce 1996, kdy vydala debutové album Who Can You Trust?. Její název je mimochodem složeninou zkratky „MOR“ (middle of the road, tedy označení pro hudební střední proud) a slova „cheeba“, slangového výrazu pro marihuanu. Do Prahy navíc kapela přijede se zbrusu novým albem Blaze Away, vydaným v letošním roce, a pochopitelně i s novými songy.

“Na základě různých dotazů jsme se rozhodli spustit předprodej vstupenek na další ročník Metronome festivalu už nyní. Chceme, aby hudební příznivci měli dostatek času si účast na akci naplánovat. Jsme rádi, že si náš víkend dala do kalendáře i kapela takového jména, jakou je právě Morcheeba.Vystoupí u nás po šesti letech, a to právě na Metronome festivalu na Výstavišti v Praze,” říká David Gaydečka, jeden z organizátorů festivalu.

Předprodej vstupenek na Metronome Festival Prague 2019 byl na oficiálním webu festivalu www.metronomefestival.cz spuštěn již v úterý 11. září. K dispozici jsou nyní dvoudenní vstupenky ke stání za 1 350 Kč a k sezení za 1 950 Kč. Speciální zvýhodněné ceny platí pouze do 20. září nebo do vyprodání limitované edice 2 000 kusů vstupenek.

Připomeňme, že historie METRONOME FESTIVALU PRAGUE sahá do roku 2016, kdy Praha neměla tradiční velký popový a rockový festival a všechny předchozí pokusy různých pořadatelů skončily velmi záhy nebo v půli cesty. Pořadatelé nové akce před třemi lety vsadili nejen na kvalitní program, schopný oslovit široké publikum, ale také na návštěvnický komfort open air pódií i zastřešených scén, dostatek míst k sezení, velký výběr občerstvení, velkokapacitní wi-fi a od ročníku 2018 také na bezhotovostní platební systém, který divákům nabízí bezpečné placení na festivalu, kratší fronty, nebo rychlejší odbavení.

Morcheeba

Ačkoli skupina založena bratry Godfreyovými – Ross (kytara) a Paul (elektronika) a skvělou zpěvačkou Skye Edwards, vznikla v době, kdy hudební scéně dominovaly elektronické projekty, dokázala do své tvorby k elektronickým zvukům přimíchat řadu dalších vlivů. „Použili jsme všechno, co nám připadalo správné. Z 50. let jsme si vzali blues, z 60. psychedelii, ze 70. dub reggae, z 80. electro a z 90. hip hop,“ říká Ross Godfrey. K tomu ještě musíme připočítat silné hitové ambice a nepřeslechnutelný soulový „feeling“ v hlase Skye Edwards.

Na světový trh a do prodejních žebříčků doslova vrazila Morcheeba dvěma dalšími alby Big Calm (1998) a Fragments of Freedom (2000). O tři roky později se Skye Edwards vydala na sólovou dráhu a bratři Godfreyové na post zpěváka zvali představitele různých žánrů – zpěváky a zpěvačky rockové, popové, bluesové i rapery. V roce 2010 se základní trio opět spojilo při přípravě potemnělého alba Blood Like Lemonade, které následovala kolekce Head Up High (2013). Zatím poslední položkou diskografie Morcheeby je letošní červnový titul Blaze Away. Ten je už opět dílem dua – kapelu tentokrát opustil s vidinou sólových projektů a budování vlastního studia Paul Godfrey. Není však bez zajímavosti, že i v současné sestavě Morcheeby najdeme rodinné vztahy: za bicími sedí Skyin nejstarší syn Jaega a na baskytaru hraje její manžel Steve Gordon.

Metronome Festival Prague 2019

Praha, Výstaviště, 21.–22. června 2019

Dvoudenní vstupenky:

STÁNÍ / 1 350 Kč (do 20. 9. 2018 nebo do vyprodání 2 000 ks)

od 21. 9. 1 590 Kč, cena na místě 2 500 Kč

SEZENÍ / 1 950 Kč (do 20. 9. 2018 nebo do vyprodání 2 000 ks)

od 21. 9. 2 290 Kč, cena na místě 2 690 Kč

 

VIP STÁNÍ v prodeji od 21.9. 3 490 Kč, cena na místě 3 990 Kč

VIP SEZENÍ v prodeji od 21.9. 4 490 Kč, cena na místě 4 990 Kč

Více na: www.metronomefestival.cz

 

Z historie Metronome Festivalu Prague

Metronome Festival Prague je po mnoha letech první velký popový a rockový festival v hlavním městě České republiky. K jeho specifikům patří zaměření na všechny věkové i žánrové posluchačské vrstvy, akcent na to nejaktuálnější z hudební současnosti i to nejživotnější z minulosti. Dramaturgie také dbá na pečlivý výběr domácích účinkujících, kteří se zpravidla prezentují s unikátním programem, který není jinde k vidění.

První ročník festivalu Metronome se na Výstavišti odehrál v roce 2016. Vedle hlavních hvězd Iggyho Popa a kapely Foals uvedl mj. také skupinu Crystal Fighters. Z tuzemské scény pak J.A.R. s gospelovým sborem Maranatha či Ivana Krále s Jiřím Suchým a další interprety. Cestu si na něj našlo 7 500 návštěvníků.

O rok později při druhém ročníku se návštěvnost přehlídky téměř zdvojnásobila na 14 000 majitelů vstupenek. Hlavními hvězdami byli Sting a Kasabian, zahráli ale například také The Veils, Young Fathers nebo GusGus. Na tradici neobvyklých vystoupení českých umělců, určených pouze pro příležitost tohoto festivalu, navázal například David Koller s několika hosty, Monkey Business, hrající písničky George Michaela nebo Klára Vytisková s novou kapelou The Pop a hostujícím jazzovým varhaníkem Ondřejem Pivcem.

Třetí ročník v roce 2018 byl zatím nejúspěšnější, jeho branami prošlo více než 18 000 návštěvníků. Hlavní hvězdy pokryly vlastně celé dějiny populární hudby: veterán John Cale připomněl mimo jiné tvorbu legendárních obrazoborců 60. let Velvet Underground, David Byrne ve svém dokonalém scénickém představení připomněl tvorbu hvězd nové vlny začátku 80. let Talking Heads, ale zaměřil se zejména na svoji současnou tvorbu, Jedny z nejslavnějších elektronických kapel vůbec, The Chemical Brothers a Massive Attack, přenesly posluchače do rozjetých „devadesátek“ a poprockový písničkář Tom Odell představil jednu z cest, kterými se ubírá současná mladá hudební scéna. Stěžejními body domácí nabídky byl comeback kapely Sexydancers s Danem Bártou a Darou Rolins a celodenní blok oslav třicátého výročí vzniku Tata Bojs s mnoha hosty.

„Jestliže se vloni mluvilo o potvrzené smysluplnosti akce, tentokrát už přehlídka dostala nejen jasný dramaturgický řád, ale také ji ovládla příjemná specifická atmosféra,“ zhodnotily festival v recenzi, výmluvně nazvané „Festival Metronome se našel. Přivezl hudbu s mozkem“ Lidové noviny.