Nebojte se změny jídelníčku. Obohaťte ho o suroviny, které byste dříve odmítli

Začali jste nový rok s předsevzetím dostat se do kondice a ideálně pár kilo zhubnout? Letos by to pro vás nemusel být takový oříšek, měli byste ale volit správnou cestu. Nebojte se hladovění, naopak, dietní jídelníček může být bohatý a chutný. Stačí zařadit potraviny, o kterých byste možná na první pohled ani neřekli, že vám v boji s přebytečnými kily mohou pomoci.

Máme za sebou náročné období plné stresu, jídla a nejspíš i trochy toho alkoholu. Častý je pocit únavy, nemotornosti a těžkosti. A s tím je teď potřeba pořádně zahýbat. Kýžený výsledek lepšího pocitu ze sama sebe i úbytku váhy tkví v kombinaci pohybu a správné stravy. Zapomeňte na cukry, sladkosti a malé svačinky před spaním.

Luštěniny a dieta? Ano!

Luštěniny nejsou jen čočka na kyselo, po které bývá člověku často těžko. Naopak, díky nízkému obsahu tuků se perfektně hodí do dietního režimu. Jsou plné bílkovin, komplexních sacharidů, antioxidantů a také jsou bohaté na vlákninu, která má blahý vliv na trávení. Díky nízkému glykemickému indexu zasytí na dlouhou dobu. Luštěniny se skvěle hodí do teplých i studených salátů. Pokud byste hledali nějakou novou formu, v jaké je ochutnat a připravit třeba i celé rodině, vyzkoušejte Bonduelle Légumio, luštěniny a zeleninu zpracovanou do formy těstovin. Penne z červené čočky a mrkve, Fusilli z cizrny a kukuřice i Rigatoni z hrachu a cukety jsou bohatým zdrojem bílkovin a vlákniny a produkty neobsahují lepek, ani konzervanty a barviva.

„Tučné“ avokádo

Ano, avokádo je hodně tučné ovoce, ale i tak si zaslouží vaši pozornost. Kromě tuků totiž obsahuje také 20 různých vitamínů a spoustu vlákniny, draslík a nesycené mastné kyseliny, díky kterým ve vás avokádo na dlouhou dobu vyvolá pocit sytosti, a dokonce pomůže i s bojem proti cholesterolu. Avokádo se hodí k snídani nebo svačině v dopoledních hodinách, třeba rozetřené nebo na kousky pokrájené na celozrnném toustu. Toto ovoce je sice velice zdravé, ale pokud chcete hubnout, doporučuje se konzumace třeba jen třetiny avokáda denně. Doplníte tak potřebné vitamíny a látky, ale zároveň nezkonzumujete příliš tuků, které obsahuje.

Ach ta vajíčka

S vajíčky je to kříž, jeden čas se dočtete, jak jsou nezdravá a plná cholesterolu, ale za chvíli jsou zase vyzdvihovaná a doporučovaná jako nedílná součást jídelníčku. Držte se té druhé zmíněné strategie a vajíčka rozhodně konzumujte, a to i v případě, že chcete hubnout. A konzumujte je celá. Je sice pravdou, že bílky jsou výrazně dietnější než žloutky, ty ale zase obsahují řadu vitamínů a minerálů, kterých by byla opravdová škoda se zbavovat.Vejce zdrojem bílkovin, napomáhají funkci štítné žlázy, podporují metabolismus a brání výkyvům hladiny cukru v krvi.

Houby ano, řízky ne

Především čerstvé houby se skvěle hodí do dietního jídelníčku. Jsou nízkokalorické, obsahují vlákninu, antioxidanty, vitamíny A a D a spoustu minerálů. Obsahem bílkovin jsou srovnatelné třeba i se zmíněnými luštěninami. Houby zasytí a dají se připravit na řadu způsobů, jen pokud mluvíme o redukci váhy, zapomeňte na smažené houbové řízky nebo smaženici. A ještě jeden tip, při přípravě pokrmu s houbami nezapomeňte na kmín, který podporuje trávení. To ocení především ti s citlivějším zažíváním.