Obytňákem VW California na pstruhy

Říká se, že muškaření je mezi všemi způsoby sportovního lovu ryb královská disciplína. A takový víkend u řeky, kdy máte navíc k dispozici dva kultovní campervany Volkswagen California, které za více než 70 let své existence brázdily snad všechny cesty světa, slibuje parádní zážitek bez kompromisů. Vydali jsme se na jeden takový pánský výlet kamsi na šumavskou Otavu jako doprovod několika kamarádů a jednoho černého psa. Na cestu jsme přibalili hromadu muškařského vybavení, přenosný gril, přídavný stan k obytňáku, basu piva, maso na gril a skvělé počasí.

Prodejci i půjčovny obytňáků hlásí plno

Penziony a hotely jsou už přes rok na střídačku zavřené, ale lidé mají přirozenou potřebu mizet z přelidněných měst do přírody. Obytný vůz je logickým řešením. Prodej obytňáků díky covidu zaznamenal v posledních letech celosvětově nárůst v řádech stovek procent a tuzemsko není žádnou výjimkou. Výrobci hlásí plné kapacity do roku 2023. V prodejnách nových vozů najdete většinou jen pár přebraných kusů, velké půjčovny mají na sezonu plno. Předpokládá se, že letos bude navíc mnoho lidí trávit dovolenou v Česku a kempy budou přeplněné. Narozdíl od západních sousedů je u nás ovšem celá kultura obytňáků stále v začátcích. Zoufale chybí infrastruktura, kapacita pro parkování campervanů je nedostatečná – chybí karavanová stání a kempů je málo. Ani legislativa není zcela jasná a stát bude muset vzniklou situaci co nejrychleji řešit.

Na cesty jako za starých časů

Vyzkoušeli jsme VW California T4 s originální vestavbou od Westfalia, které nabízí malá půjčovna fanoušků této značky z Prahy – california4rent.com. Původní modely VW California T1-T2, spjaté se surfařskou kulturou 60. a 70. let v USA, jsou dnes už sběratelské kousky a v Evropě téměr nedostupné. V aukcích se zachovalý vůz prodal v posledních letech opakovaně i za cenu přesahující 200 000 euro. Hranatých modelů T3 se už také mnoho nedochovalo. Dostupnější, avšak rovněž nedostatkové jsou VW California T4, které se vyráběly od roku 1990 do roku 2003. Majitel california4rent.com Filip Jandourek k tomu říká: „Měli jsme štěstí, že jsme naše vozy pořídili v dobrém stavu ještě před tím, než vypuklo šílenství spjaté s dnešní pandemickou dobou. Koupit dnes ojetý campervan je obecně problém a navíc vás vyjde zhruba o 30 % dráž než před rokem. My našim obytňákům věnujeme nadstandartní péči a chceme lidem zprostředkovat požitek z cestování v kultovní T4 v de facto originálním stavu. Zákazníci si tak s určitou dávkou nostalgie užijí cestování jako za starých časů. Pokud tedy ještě najdou volný termín, kapacity rychle ubývají.”

Pohoda u řeky Otavy

Auta jsou v původním a ve velmi dobrém stavu a cestuje se v nich bezproblémově. Po dálnici jedeme pohodlně 130 kilometrů za hodinu. Je jaro, kempy jsou ještě převážně zavřené, můžeme se tak těšit na klidné místo u řeky. Přijíždíme k Otavě a rozbíjíme tábořiště, stavíme stan, který připojíme do lišty na voze, a vzniká tak celkem velkorysý dojem z prostoru. V zabudované lednici se chladí pivo, maso na grilu se peče. Ideální počet cestujících s VW California jsou dva dospělí, ale cestovat zvládnete i s malými dětmi. Lůžka jsou pohodlná, v noci si můžete přitopit externím bufíkem, vše funguje bezchybně. Po skvělém obědě vaříme kávu, a pak už přichází na řadu příprava muškařského vybavení.

Lov na mušku

Technika muškaření sahá podle římského autora Claudia Aelianuse až do 2. století našeho letopočtu, kdy techniku lovu “na mouchu” používali staří makedonští rybáři. Dnes je to celosvětově oblíbený sport, a ačkoli u nás převládají milovníci “kapraření”, patří Česko mezi zajímavé destinace i pro zahraniční vášnivce. Konkrétně šumavská Otava je jednou z nejlepších středoevropských lokalit vůbec. Způsob lovu muškařením spočívá v dovednosti ovládání muškařské šňůry muškařským prutem a umění nabízet rybám nástrahu v podobě umělých mušek (existuje snad nekonečné množství druhů). Ve světě se prosadila naše technika lovu na “českou nymfu”. V českých vodách chytáme hlavně pstruha obecného – tzv. potočáka, sivena amerického či pstruha duhového, ale technikou muškaření lze ulovit i mnoho jiných ryb.

Naše výprava je úspěšná. Trofejní je úlovek pstruha duhového s mírou přes 60 centimetrů. Protože sportovní rybář většinou chytá metodou “chyť a pusť”, nakonec jsme odkázáni na připravené maso z grilu. Víkend uteče jako voda, vracíme se nabytí energií a pocitem, že na světě vlastně není vůbec zle. Nezbývá než cestu Californií doporučit každému milovníkovi přírody a dobrodružství.

Informace o půjčovně VW campervanů najdete na www.california4rent.com.

foto: California4Rent.com
text: Robert Franěk