Padesát let od tragédie české horolezecké expedice v Peru připomene nový dokument

Poslední květnový den roku 1970 se kvůli zemětřesení v peruánském pohoří Cordillera Blanca odtrhla značná část severní části šestitisícovky Huascarán Norte. Ta v podobě laviny ledu a kamení pohřbila v základním táboře všechny členy české Expedice Peru 1970. Příběh však žije dál. V srpnu loňského roku Marek Holeček a Radoslav Groh vytyčili novou linii na sousední 6 360 metrů vysoký Huandoy Norte. Pojmenovali ji Boys 1970 (1200m, M6, WI6, ED+) a věnovali ji před půl stoletím zahynulým kolegům a jejich rodinám. Prvovýstupu byl přítomen režisér a kameraman Tomáš Galásek, jenž je klíčovým tvůrcem právě vznikajícího sportovně-historického snímku Boys 1970 aneb vteřiny věčnosti.

Dokument pojednává o českých horolezcích, které spojovalo přátelství, odvaha i tragédie, ale též vítězství myšlenky, která své první řádky začala psát již před padesáti lety v dalekém Peru. Nabízí dialog minulosti a přítomnosti, zachycující nejen zápolení tuzemských horolezců v peruánských velehorách, ale i život pod Andami. Historická linie je vyprávěna prostřednictvím členů tragické expedice: dobových fotografií Viléma Heckela, dopisů horolezce a sochaře Valeriána Karouška a pamětníků-pozůstalých a elitních horolezců 60. let. Současný příběh je zachycen obrazem i slovem obou prvovýstupců. Premiéry proběhnou paralelně v Čechách i Peru na přelomu května a června.

K tomu, aby se vše povedlo podle plánu, tvůrcům dokumentu v tuto chvíli schází již jen potřebné finance. Ty se pokouší získat prostřednictvím sbírky na crowdfundingovém serveru HitHit.cz. Přispěvatelé zde mohou vybírat z celé škály zajímavých odměn. Kromě linku na stažení filmu Boys 1970 nebo vstupenek na slavnostní premiéru tu lze zakoupit například podepsaný plakát či pohlednici, účast na besedě s prvovýstupci, výlet nebo lezení s horolezci Radkem Grohem a Markem Holečkem, poděkování v titulcích nebo zajímavé balíčky.

Stručně k historii

Osudová expedice Peru 1970, složená převážně z horolezců z Liberecka, se potýkala s problémy už od počátku. Nejprve jim tehdejší garnitura zamítla původně zamýšlenou expedici na Mt. McKinley (dnes Denali). Náhradou za kapitalistické USA bylo tehdy politicky přijatelné Peru s jeho šestitisícovými vrcholy pohoří Bílých Kordiller, kam chlapi na jaře 1970 odletěli. Problémy se dále nabalovaly. Když po dvoutýdenním zpoždění dorazila do Limy lodí zavazadla, byla výzbroj a výstroj částečně vykradena. Na původně určeném místě základního tábora měli už postavené stany Japonci. Během průzkumu terénu se v chodeckém terénu zabil Ivan Bortel, který měl společně s Jardou Krecbachem přelézt technicky náročné prvovýstupy. Ostatní přehodnotili situaci a zvolili za cíl nejvyšší horu Bílých Kordiller Huascarán Sur (6 768m), kterou měli v plánu vylézt „normálkou“. Všech 14 členů společně s horolezeckým kolegou z Chille čekalo v základním táboře u Jezer Llanganuco, když se mohutně otřásla země, což si vyžádalo minimálně 70 000 obětí včetně všech českých horolezců. Ve své době zpráva výrazně otřásla celým horolezeckým světem a nedaleko místa základního tábora byl vybudován památník, který doposud připomíná osudovou tragédii, která během několika desítek vteřin pohřbila lidské úsilí, jež je věčné…

Příběh žije dál

Od počátku 70. let tragédii každoročně připomíná Jizerská 50, běžecký závod, který mnozí ze zahynulých v roce 1968 spoluzakládali, dnes memoriál, a zároveň monstrózní sportovní akce. V průběhu dalších desetiletí do peruánských velehor mířila řada expedic a horolezců, včetně těch českých. Loňský počin Holečka a Groha je symbolickým zadostiučiněním snahy, vůle a sveřeposti všech českých horolezců působících v minulosti i přítomnosti v charismatickém pohoří Bílých Kordiller. V květnu letošního roku na Huascarán Sur míří z iniciativy Svatavy Spěváčkové-vnučky jednoho ze zahynulých členů expedice 1970 Zdeňka „Bamby“ Novotného, skupina horolezců a skialpinistů, kteří mají u příležitosti 50. výročí v plánu český prvosjezd Huascaránu Sur. 31. 5.2020 proběhne u památníku pietní akce v režii Velvyslanectví České republiky v Limě, na níž budou přítomni čeští i peruánští horolezci, zástupci dalších institucí a tamní pamětníci. Následovat bude odborně komentované promítání dokumentu Boys 1970 v Yungay i v Limě a další akce za účasti členů peruánské vlády a prezidenta Peru.

Libor Dušek, scénárista dokumentu




Tagy: