Pilot Petr Kopfstein: Štěstí potřebuju. Ale tvrdá práce se vyplácí

Pouhé dva týdny po závodu v úžasném Portu v Portugalsku poletí pilot Red Bull Air Race z České republiky znovu. Blíží se totiž sedmá zastávka z celkových osmi v této sezóně, která proběhne v německém Lausitzringu ve dnech 16. a 17. září. Čeští fanoušci se v Portugalsku ukázali v plné síle.

Petře, pozoruješ v České republice rostoucí povědomí o závodech v akrobatickém létání a vašem týmu Projekt Speilberg?

Rozhodně! Účast dvou pilotů ve třídě Master Class je pro Českou republiku velký úspěch. S Martinem Šonkou se v každém závodě zlepšujeme, což znamená lepší a lepší výsledky. To samozřejmě poutá více pozornosti českých médií, a tudíž i fanoušků, a za to jsem moc vděčný!

Zjišťuješ, že základna vašich fanoušků roste i mimo Českou republiku?

Do určité míry ano. Mezi růstem naší mezinárodní fanouškovské základny a našimi výsledky na mistrovství světa je velmi silná vzájemná souvislost. To je naprosto pochopitelné – Red Bull Air Race je čistě motoristický sport, a stejně jako ve všech ostatních motoristických sportech, se počítá hlavně vítězství. Skončete na stupních vítězů a jste hrdina, kterému se dostane pozornosti fanoušků z celého světa.

V Portu ukázali čeští fanoušci skutečný zápal a jejich nadšení bylo nakažlivé. Můžeš porovnávat s fanoušky pilotů ostatních zemí. Řekl bys, že takto obrovské nadšení pro týmy a sportovce je pro český sport typické?

Česká republika je poměrně malá země, opakovaně však dokáže „produkovat“ sportovce světové třídy v různých odvětvích. Čeští fanoušci jsou pak velmi hrdí na své sportovce a rozhodně se nestydí ukázat svou podporu. Náš úkol je zůstat ve světové špičce a nezklamat je!

Cítíš větší tlak, když víte, že vás fanoušci povzbuzují, nebo hlavně podporu?

Pro mě je to všechno o podpoře. Pokaždé je příjemné, když vidím české vlajky kolem závodní dráhy nebo když se setkám s oddanými fanoušky v rámci prohlídek hangárů. Samozřejmě také cítím jistou míru odpovědnosti k nim, ale to nemá nic společného s „negativním“ tlakem. Vím, že když ze sebe během závodního víkendu vydám to nejlepší, své fanoušky nezklamu.

Sportovci jsou, samozřejmě, příkladem pro ostatní, ať už sami chtějí nebo ne. Pokud by si fanoušci ze sledování vaší kariéry měli odnést jednu věc, co bys chtěl, aby to bylo?

Že tvrdá práce se vyplatí. Já jsem toho živoucím důkazem. Nenarodil jsem se s žádným vyjímečným talentem, a to ani pro létání. Tam, kde jsem teď, jsem díky své pracovní morálce a oddanosti. Samozřejmě, že člověk často potřebuje velkou dávku štěstí, aby uspěl, bez vytrvalé a tvrdé práce ale svých cílů nikdy nedosáhnete.

Petr Kopfstein je v tuto chvíli na pátém místě mistrovství světa. Přímo před hlavní tribunu v Lausitzringu vzlétne v kvalifikaci v sobotu 16. září. Samotný závod bude následovat v neděli 17. září 2017.

Sledujte jeho facebook https://www.facebook.com/18kopfstein/

Sledujte Petrův Instragram https://www.instagram.com/petrkopfstein/