Prague Volleyball Games patří k evropské špičce, říká hvězdná Havelková

Volejbalistka Helena Havelková už dlouhá léta patří mezi nejlepší české, potažmo evropské volejbalistky. Loni v prestižní ruské lize vyhrála co se dalo, její Dynamo Moskva došlo až do čtvrfinále Ligy mistryň. Před tím působila v Itálii, Číně, Turecku, Polsku. Letos poprvé převzala záštitu nad skvěle obsazeným turnajem mládeže, který se na konci roku uskuteční v Praze.

Ruský titul a ambasadorka turnaje, to jsou výzvy volejbalové hvězdy Havelkové

Třináctý rok v řadě stráví mimo domov, přesto se letos zapojí do podpory mládeže. Smečařka Helena Havelková se stala ambasadorkou mezinárodního turnaje Prague Volleyball Games. „Je důležité být v kontaktu s mladšími generacemi a předávat zkušenosti,“ tvrdí opora Dynama Moskva.

Soutěž Prague Volleyball Games se ihned po svém vzniku zařadila mezi největší turnaje mládeže v Evropě. Co říkáte úspěchu loňského ročníku?

Že se tenhle turnaje stal jedním z nejlepších v Evropě, mě moc těší. Už v loňském roce jsem byla překvapena, kolik týmů se přihlásilo hned na první ročník. Letos jsou čísla ještě vyšší, takže mi nezbývá nic jiného než pogratulovat organizátorům.

Co vás přimělo k tomu, že jste se stala ambasadorkou tohoto turnaje?

Byla jsem oslovena Martinem Léblem. Je pro mě čest pomáhat a rozvíjet Prague Volleyball Games.

Když jste sama vyrůstala, jaké byly možnosti konfrontace s mezinárodním volejbalem?

Troufám si říct, že takové akce se dřív nepořádaly, nebo já se jich nikdy neměla možnost účastnit. Mezinárodní konfrontace byla možná bohužel jen s reprezentací.

S mladými volejbalisty se setkáváte ráda, například v rámci letního kempu v Mělníku. Jak děti obvykle vnímají vaši přítomnost?

Záleží na věkové kategorii, ta úplně malá mladá generace spíš obdivuje, jak jsem velká a mám volejbalovou postavu. Ti starší se už více vyznají a vyptávají se na cestu k úspěchu. Myslím, že je velmi důležité přijít do kontaktu s mladšími generacemi a předávat zkušenosti.


Jaký přínos mají tyto společné akce pro vás?

Snažím se čím dál nabízet ostatním a realizovat taková setkání, ať je to na kempech, nebo v jednotlivých družstvech. Ráda se přiučuji, co děti na volejbale baví.

Vás samotnou čeká další sezona v ruské Superlize. Co od ní očekáváte?

Podepsala jsem smlouvu druhým rokem v Dynamu Moskva, ten tým by chtěl všechno vyhrávat, mají to psané v historii a v mottu. Tak uvidíme, co nám sezona připraví.

kredit: Jana Mensatorová