Tomáš Klus zachraňuje lesy Bezlesou pohádkou a koncertem

Zpěvák Tomáš Klus se aktivně zapojil do kampaně za záchranu lesů. V Bezlesé pohádce, kterou společně s Hnutím DUHA natočil, vybízí všechny, kterým není osud našich lesů lhostejný, aby se připojili k výzvě Zachraňme lesy. V neděli 8. července Tomáš přijede spolu se svou Cílovou skupinou koncertovat na podporu změny pravidel lesního hospodaření v České republice do Tančírny v Račím údolí. Koncertu bude předcházet veřejná debata o chřadnutí lesů a možnostech, jak mu do budoucna zabránit.

„S Hnutím DUHA jsem natočil Bezlesou pohádku proto, že u nás začínáme dojíždět na smrkové monokultury. Když se podívám na názory různých stran, zjišťuji, že všichni vědí, že smrk nemá na mnoha místech budoucnost. Mezi jednotlivými tábory se za ty roky objevilo pár barikád a možná není jednoduché znovu navázat dialog. Já bych chtěl, aby je video, koncert, debata v Tančírně i celá kampaň přivedly zpět k sobě,“ řekl Tomáš Klus.

Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy, uvedl: „Koncert Tomáše Kluse je příležitostí sednout si společně k jednomu stolu a hledat společná řešení. Na mnohém se shodneme a mnohé zkušenosti odjinud ukazují, co je potřeba dělat. Rozšíření kůrovce nezabráníme, pouze se zpomaluje jeho šíření. V místech vyhrazených pro ochranu přírody by se tedy tím spíše neměly dělat holiny, které vedou k rozpadu a erozi půdy.”

BEZLESÁ POHÁDKA: http://darce.hnutiduha.cz/bezlese-pohadky

Koncert a veřejná debata v Tančírně v Račím údolí

Program koncertu s veřejnou debatou v Tančírně v Račím údolí začne v neděli 8. července od 15:00 hodin. V panelu vystoupí programový ředitel Hnutí DUHA Jiří Koželouh; Filip Beneš, lesní správce lesní správy Lesů ČR Jeseník; Petr Šaj, vedoucí správy CHKO Jeseníky nebo Michal Servus, ředitel regionálního pracoviště Olomoucko Agentury ochrany přírody a krajiny ČR; Jaromír Švejdík z kapely Priessnitz.

V diskuzi každý z panelistů uvede velmi stručně komentář k současné situaci lesů a jejímu očekávanému vývoji, případně dalším vhodným krokům. Tato úvodní vystoupení a představení potrvají celkem do 30 minut, po nich bude dostatek prostoru pro otázky od veřejnosti.Po diskuzi následuje benefiční koncert Tomáše Kluse a kapely Cílová skupina pro kampaň Zachraňme lesy. Vstupenky na benefiční koncert byly vyprodané během prvních 24 hodin.

Kampaň Zachraňme lesy

V rámci kampaně Zachraňme lesy Hnutí DUHA navrhuje řešení stávající krize lesů, která již podle Ministerstva zemědělství nabyla rozměrů kalamity ve čtyřech krajích. K výzvě za záchranu lesů se dosud připojilo více než 12 000 lidí a připomínky ministru zemědělství k nevhodně zpracované vyhlášce na podnět Hnutí DUHA zaslalo do minulého týdne přes 1240 občanů. Více informací k těmto krokům Hnutí DUHA naleznete na webu www.zachranmelesy.cz.

Šetrné hospodaření podporuje i česká veřejnost. Jak uvádí sociologický výzkum Akademie věd ČR z loňského roku, podle více než třech čtvrtin lidí má holosečná těžba nepříznivý vliv na lesy. Hnutí DUHA spolu s vědci předalo na Úřadu vlády koncepční návrhy k ozdravění lesů, zatímco vláda řeší pouhé dopady lesní krize. Technicistním řešením dopadů zároveň můžeme zakládat na ještě větší problém lidí, kteří budou jednou mýtit nyní často narychlo a neuváženě vysazované smrkové lesy. Příkladem neuváženého postupu je i nynější postoj Ministerstva zemědělství k připomínkám krajů a ministerstev k novele vyhlášky 83/1996 Sb., která dál umožňuje rizikové pěstování smrku. Ministerstvo zemědělství by připomínky ke snížení podílu smrku mělo zapracovat a zároveň se zasadit o přijetí pravidel hospodaření dle certifikace FSC ve státních lesích.
Tagy: