Přežije léto? Holešovická lezecká stěna Mamut se topí, záchranné lano ji hází fanoušci

Rozvíjí pohyblivost kloubů, protahuje zkrácené svaly a posiluje ty oslabené. Řeč je o lezení, a to nejenom venkovním, ale i na umělých stěnách. Právě ty se těší čím dál větší oblibě, vstupné stojí jako oběd v restauraci a potřebné vybavení si na místě můžete půjčit. Jednou z nejútulnějších a nejstarších lezeckých stěn v Praze je holešovický Mamut. Ten se ale v souvislosti s koronavirovými restrikcemi ocitl na dně. Jako ohrožený druh požádal o záchranu své fanoušky prostřednictvím crowdfundingového portálu Hithit. Ti mu poslali přes tři sta tisíc korun, aby ale přežil celé léto, potřebuje ještě necelých třicet tisíc korun a kampaň končí 12. července 2021.

Najít v Praze Mamuta není jen tak, ukrývá se v nenápadném shluku starých dílen a továrniček naproti Výstavišti. V posledních měsících ho neohrozil ani tak lov či změna klimatu, ale především pandemické uzávěry.

 “Dovedete si představit, co toho takový Mamut zbaští? Měsíčně to vyjde na statisíce. Mamut samozřejmě není žádné ořezávátko, a tak se s tím téměř ročním hladověním snažil popasovat sám. Značnou část jeho rezerv spolykala jarní vlna a o zbytek se postarala vlna podzimní. Státní podpora provoz zdaleka nepokryla, a tak začátek roku pokryl bankovní úvěr,” vysvětluje jednatel lezeckého centra Radek Císař a dodává: „Mamut už spolykal i osobní finanční rezervy a půjčky a v břiše jako vymeteno. Do toho začíná letní okurková sezóna, kdy tržby klesají na 30 % a provoz je i v běžných letech nutné krýt z rezerv. Ty ale kvůli koronaviru nejsou. Proto je teď Mamut opravdu na dně.“

Stěna Holešovice patří mezi největší lezecká centra v České republice. Na lezecké ploše 2600 metrů čtverečních a ve výšce až 12 metrů se může dosytosti vyřádit začínající i špičkový lezec. Kromě klasické lezecké stěny nabízí také 3D stěnu. Jedná se o zajímavou laminátovou jeskyni s bohatě členěným povrchem, který umožňuje lezení nejen po našroubovaných chytech, ale i po struktuře. Pro děti je pak připravena speciální hala a na své si přijdou i zájemci o bouldering.

Díky kampani Hithit – Zachraňme holešovickou stěnu! se Mamut už cachtá, červenec má v suchu. Od posledního milníku, částky čtyři sta tisíc korun, která mu pomůže přežít celé léto, ho dělí necelých třicet tisíc korun. Za svoji podporu při jeho cestě ze dna si mohou fanoušci ještě pár dní vybrat jako odměnu třeba lezení s medailistkou mistrovství světa juniorů a evropského poháru v ledolezení Anetou Loužeckou.

foto: archiv projektu
Tagy:   ,