Připomeňte si 17. listopad písní 1989

V loňském roce představili zpěvák JEN a rapper Abde song s názvem 1989 doprovázený klipem k 30. výročí Sametové revoluce. Zítra si toto výročí boje za svobodu po roce opět připomeneme. Díky pandemii koronaviru ale tentokrát jen v pohodlí doma. Nastane tak vhodná chvíle k přehrání klipu 1989, jehož hlavním cílem je upozornit mladou generaci na význam Sametové revoluce. Je nesmírně důležité, aby se na tuto událost nezapomínalo a vědělo se, proč se slaví.

„Dnes, v době sociálních sítí, si sotva umíme představit, jak těžké muselo být nesmět veřejně vyjadřovat svůj názor, cestovat, nebo dokonce studovat. Lidé před třiceti lety měli obrovskou touhu zažít svobodu. I za cenu obrovského risku se postavili komunistickému režimu. Rád bych jim svou tvorbou alespoň symbolicky poděkoval a zároveň se pokusil přiblížit tyto události těm, kteří se narodili až po roce 1989,” říká JEN.

Scénář a režii klipu 1989 měl na starosti Benjamin Buttler, který nedávno vydal klip pro projekt 7krát3 s Jiřím Kornem. Na skladbě se podílej producent Ondřej Žatkuliak, jenž stojí za nahrávkami Mirai, Lenny, nebo Paulieho Garanda.

Zpěvák a hudební skladatel JEN, který v roce 2012 vyhrál YouTube Fest za nejlepší klip, natočil nedávno také nový videoklip k písni Silnější, která upozorňuje na téma šikany na školách. Tuto jeho iniciativu podpořily organizace Nenech to být a Hate Free Culture, které na problematiku šikany dlouhodobě upozorňují. Vznikla i speciální stránka o šikaně www.jsemsilnejsi.cz.

foto: Kristina x roth