Střecha Lucerny se promění ve výstavní galerii

Prostory Střecha Lucerny v centru Prahy se od 19. května pravidelně otevřou pro veřejnost, která si zde bude moci prohlédnout výstavu “Jak Lucerna povznesla velkoměstský ráz Prahy”. Bude setaké moci pokochat pražskými panoramaty a přivonět si k bylinkám, fíkovníkům, nebo citrusovníkům, které jsou nastřeše pěstovány. Otevřeno bude každou neděli a pondělí, vždy od 15:00 do setmění, až do konce října.

Střecha Lucernyse za takřka 100 let své existence otevřela v posledních dvou letech na několik dní veřejnosti. Letos to ale bude na stálo, vždy na dva dny v týdnu. Její provozovatel, kavárník Ondřej Kobza (provozovatel Café Neustadt, Café V lese, organizátor “Pián na ulici”),  připravil ke slavnostnímu spuštění otevření, novou výstavu nazvanou “Jak Lucerna povznesla velkoměstský ráz Prahy”. Dále se mohou návštěvníci těšit na doprovodný program v podobě přednášek o urban farmingu, tzv. městském zemědělničení, workshopů o tom, co sedá ve městě pěstovat, přednášek o historii Lucerny a významných pražských panoramatech, cvičení jógy a mnoho dalšího.

“Po nárazovém otevření v posledních dvou letech chceme nabídnout veřejnosti pravidelnou otevírací dobu,”sdělil Ondřej Kobza. “Rádi bychom, aby si lidé na střeše, kousek od rušného Václaváku připadali, jakoněkde na louce. Voní zde olivovníky, fíkovníky, mateřídouška. A k tomu mohou proniknout skrze fotky a vyprávění o budování Lucerny do těch starých časů.” dodává Kobza.

Na Střeše Lucerny si lidé budoumoci prohlédnout ukázkypěti druhů trávníků, které se dají používat ve městě, aby se tolik nepřehřívalo. Obecně by Střecha ráda motivovala ostatní majitele pražských i mimopražských střech k tomu, aby na svém prostoru vybudovali něco podobného. “Jsou to kilometry a kilometry nevyužívaného prostoru, který se může stát novým veřejným místem. Snad Střecha Lucerny bude inspirovat i další budovy v Čechách, které na svých střechách vybudují otevřenou střechu pro zeleň, či lidi,”doplnil Kobza.

Výstava Jak Lucerna povznesla velkoměstský ráz Prahy

Stálá expozice, kterou budou mít návštěvníci možnost projít po celou dobu otevření Střechy v sezoně 2019, vypráví nevšední příběh vizionářské podnikatelské rodiny Havlů, kteří v roce 1921 dokončili stavbu paláce Lucerny. Dále se jednalo o slavnou restauraci Terasy, Zahradní čtvrť Barrandov, filmové ateliéry a studio Lucerna Film a další zajímavé počiny. “Kromě informací o členech rodiny Havlů a podnicích, které v Lucerně fungovaly, by si návštěvník měl odnést dojem, že se otci a synům Havlovým podařilo mezi lety 1909 až 1948 vybudovat dílo, které v tehdejším Československu nemělo obdoby. Důkazem budiž fakt, že toto dílo je dodnes živé a nesmírně inspirativní,”řekla k výstavě Krystyna Wanatowiczová, autorka monografie o Miloši Havlovi. Výstava byla vytvořena ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

Kompletní informace o Střeše Lucerny i aktuality týkající se doprovodného programu lze najít na www.strechalucerny.cz i facebookovém profilu prostoru “Střecha Lucerny”.
Tagy: