V Holešovicích otevřelo vesmírné městečko

V prostorách Křižíkových pavilonů Výstaviště Praha-Holešovice je nyní možné navštívit největší putovní výstavu o kosmonautice současnosti. Unikátní a výpravná expozice vtáhne návštěvníky do děje a představuje stovky reálných exponátů, které podnikly dobrodružnou cestu za oběžnou dráhu planety Země. Výstava Cosmos Discovery byla vytvořena ve spolupráci s americkou Nasa a dalšími odborníky. Na své si přijdou všechny generace a speciální program je připraven i pro školní výpravy.

Cosmos Discovery je v současné době největší expozice, která putuje po světě a představuje veřejnosti tajemství dobrodružné cesty člověka do vesmíru. Díky speciální koncepci výstavy budou návštěvníci vtáhnuti do děje, jako kdyby vkročili do kosmického městečka. V minulosti již výstavu viděli miliony návštěvníků z různých částí světa. Výstava provede veřejnost historií pilotovaných kosmických letů od jejích počátků až po současné a plánované mise. Velkolepá expozice vznikla ve spolupráci s americkou NASA, muzeem a vzdělávacím centrem Cosmosphere a českými odborníky. Výstava obsahuje stovky originálních exponátů z USA i Ruska, které byly ve vesmíru, unikátní sbírku skafandrů a reálné modely kosmických lodí, raketoplánů a raket. Celkem jde o několik stovek artefaktů.

Zvláštní galerie je věnována misím Apollo a dobývání Měsíce, včetně originální trysky motoru rakety Saturn V a lodi Apollo 11. Také sovětský program Sojuz je zastoupen nejen samotnou kosmickou lodí Sojuz, ale především průchozím modelem orbitální stanice MIR, kde zažijete pocity kosmonautů v mikrogravitaci.

“Jedním z nejzajímavějších exponátů může být průchozí vesmírná stanice MIR. V ní zažijí návštěvníci pomyslný pocit stavu beztíže a přitom prohlédnou vybavení stanice tak, jaké bylo na oběžné dráze zeměkoule. Určitě zajímavé je také originální řídící centrum Houston nebo návštěva kokpitu raketoplánu Columbia,” řekla k výstavě mluvčí Květa Havelková.

V dalších galeriích výstavy se seznámí veřejnost se všemi americkými raketoplány i ruským kosmoplánem. “Do výstavy bylo začleněno i mnoho informací o budoucnosti vesmírného výzkumu. Nechybí tedy plány na osídlení Marsu, sekce o snahách společnosti Space X i jiných kosmických agentur,” doplnila Havelková.

Celou výstavou provede zábavnou formou audioguide, který dostanou lidé zdarma u vstupu. Každý návštěvník dostane také Space CardKartu kosmonauta se jménem a životním příběhem reálného kosmonauta. “I tímto chceme návštěvníky vtáhnout do vesmírného děje. Při vstupu se pomyslně promění v kosmonauta a let do kosmu může začít,” řekla Květa Havelková.

V interaktivním Cosmocampu bude možné vyzkoušet náročný výcvik kosmonautů i3D technologie. K dispozici je několik VR (virtuální realita) instalací, díky kterým se návštěvníci ocitnou přímo na skutečné vesmírné misi. Pro odvážlivce je připraven tzv. gyroskop, který zájemce roztočí v několika osách.

Pro děti je připravena Dobrodružná stezka a dětská verze audioguidu.Pro studenty jsou navíc ke stažení na webu výstavy Pracovní listy a kvíz. Výstava setrvá v Praze do 30. dubna 2020 a poté odcestuje do další světové metropole.

Více informací na www.cosmosdiscovery.cz