V Praze roste největší centrum pro aktivní seniory v Česku

Minimální osobní kontakt, žádná kultura, žádný pohyb a každý den stejný. Po odchodu do důchodu starší lidé často zažívají podobný pocit jako v lockdownu. Osamělost seniorů roste, nezisková organizace Elpida se to ale snaží změnit. Aktuálně Elpida buduje největší moderní a vzdělávací kulturní centrum pro seniory v České republice na pražském Smíchově, nechybí ani online program pro seniory z celé země. Její snahu lze podpořit prostřednictvím crowdfundingové sbírky na Hithitu.

Téma osamělosti je jedno z nejčastějších, se kterým se lidé obracejí na krizovou telefonickou Linku seniorů 800 200 007. Podle vedoucí Linky seniorů Kateřiny Bohaté se toto téma objevuje v 10 ze 40 hovorů denně.

Situaci ještě umocnila epidemie koronaviru, kdy sociální kontakt suplovaly počítače a telefony. Překlopit program do online režimu se podařilo i Elpidě. Nyní jsou v online kontaktu senioři z celé České republiky a občas se připojí i někdo ze zahraničí. Někteří klienti dávají přednost virtuálnímu setkání. “I online je boj proti samotě. Během epidemie koronaviru se nám podařilo na dálku propojit na 1200 našich klientů. Skvělé je to například pro ty, kteří kvůli hendikepu či péči o blízkého se nemohou účastnit prezenčních aktivit,” říká Jiří Hrabě, ředitel Elpida o.p.s. 

Pomozte proměnit starou školu v ráj seniorů

Rozšířit aktivity včetně online výuky Elpidě umožní prostory budovy staré školy na Andělu. Organizace se dům chystá postupně zrenovovat, vrátit mu původní lesk a podtrhnout historického ducha. Některé úpravy jsou nezbytné k usnadnění pohybu klientů. Společně s kavárnou je v plánu vybudovat komunitní kuchyni a zahradu, která bude sloužit i k mezigeneračnímu setkávání se sousedy. Finance na vše zmíněné nyní zkouší Elpida získat skrze veřejnou crowdfundingovou sbírku na hithit.com/Elpida, která poběží do 30.října.

„Každý den se utvrzujeme v tom, že rozmanitý výukový a kulturní program je cestou, jak si udržet mentální kondici a sociální kontakty. Za zmínku stojí benefity, jako jsou komunikace s mladšími, kulturní obohacení, lepší porozumění technologiím i aktuálnímu dění. Učení jazyků, osvojování si počítačových dovedností nebo nových pohybových aktivit seniorům přináší jak nová přátelství, tak i pocit, že zůstávají přirozenou a sebevědomou součástí společnosti,“ popisuje Jiří Hrabě.

Součástí Elpidy jsou dlouhodobě projekty, jejichž cílem je mimo jiné měnit pohled stáří. Možná jste slyšeli o projektu Ponožky od babičky, viděli zpívat náš pěvecký sbor, zažili festival Old´s Cool nebo četli časopis Vital. Linka seniorů 800 200 007 pomáhá jak seniorům, tak pečujícím.

foto: Elpida
Tagy:   ,