Britský inženýr v Česku čistí kameny zmizelých. Kniha o nich vyjde i v češtině

Při prohlídce pražského Židovského města objevil tzv. kameny zmizelých, malé mosazí pokryté dlažební kostky zasazené do chodníku, které připomínají oběti nacistického režimu a umisťují se před domy, v nichž tito lidé žili. Trevor Sage, který v Praze žije 16 let, začal tyto kameny čistit a odkrývat tak příběhy těch, jejichž jména jsou na kostkách vyryta. Připravil o nich knihu, která vyšla v angličtině, nyní chystá český překlad, který už lze předobjednat na crowdfundingovém portálu Hithit.

Foto: Archiv autora

Trevor Sage si v roce 2018 přečetl článek na stránkách BBC o Gerhardu Geierovi ze Salcburku, který vyčistil všechny Stolpersteine, česky kameny zmizelých, ve svém městě. Stejně jako Trevor Sage není Gerhard Geier Žid a ani jeho rodina nebyla zasažená holokaustem. To Sage inspirovalo a dodalo motivaci následovat Geierův příklad a vyčistit kameny zmizelých v Praze. Při jejich výzkumu nashromáždil řadu informací o obětech a deportacích, také mnoho fotografií a dojemných životních příběhů a vše sjednotil do knihy, jejíž anglickou verzi vydal díky crowdfundingové kampani v loňském roce.

„Cítím, že v době vzrůstajícího extremismu je třeba, aby se tato kniha stala přístupnou širšímu okruhu čtenářů, proto jsme s velkorysou pomocí profesionální překladatelky připravili zcela bez nároku na honorář její český překlad,” vysvětluje Trevor Sage, který aktuálně sbírá podporu na tisk českého překladu.

Foto: Archiv autora

Na ty, kteří si knihu zakoupí v předprodeji, čekají fotografie pražských 400 kamenů zmizelých, které byly instalovány v letech 2008 2021, portrétní fotografie obětí ze sbírek Národního archivu, informace o deportacích z databáze Holocaust.cz, podrobnosti o transportech z archivu Yadvashem.org a samozřejmě životní příběhy obětí, mnohé vyprávěné příbuznými, kteří do této knihy přispěli.

„Doufám, že se kniha dostane i do školních tříd a pomůže dětem při výuce o holokaustu, dozví se v ní o projektu Stolpersteine a přiblíží jim osudy obětí nacismu,” uzavírá Trevor Sage. Zájemci tak mohou na Hithitu zvolit možnost věnovat knihu vybrané škole. Kniha má 312 stran a obsahuje vice než 400 barevných fotografií, 340 portrétních fotografií a 1 100 citací, váží přibližně 1,5 kg.