Metronome Prague vrací po tříleté pauze Prahu na festivalovou mapu světa!

Nejen skvělý program, ale i komfort a pohodlí návštěvníků.

50 umělců, 8 scén, 3 filmové projekce, umělecké instalace, festivalová street food zóna a hlavně pestrý nehudební program od odpoledne přes koncerty zahraničních i tuzemských hudebních hvězd až do afterparty, která skončí v časných ranních hodinách! To vše slibuje pátý ročník Metronome Prague. Ve dnech 22. – 25. června zažijí hosté na Výstavišti skutečně špičkovou kulturní událost. Akce nabízí prvotřídní program se světovými jmény Nickem Cavem and The Bad Seeds, Beckem a Underworld. Vedle samotného programu Metronome Prague láká i na komfortní podmínky pro každého návštěvníka. Na nich si ostatně pořadatelé zakládají od samých začátků existence a rok od roku je stále zdokonalují. Propracovali jej nyní do pozice prvotřídního festivalu evropského střihu, kde kromě kvalitní hudby návštěvníci dostanou špičkový zvuk, amfiteátr s atmosférou, zastřešené i open air scény, kvalitní jídlo a pití bez front, fungující velkokapacitní wi-fi či dostatek míst k sezení. Poslední vstupenky jsou v prodeji na www.metronome.cz. Pořadatelé nově také prozradili, že jedna ze scén, pojmenovaná Tree stage, bude přístupná veřejnosti zdarma.

„Moc se těšíme na všechny účinkující, na diváky z tuzemska i celého světa. Děkujeme všem za ten zájem. Pořádně si ten dlouho připravovaný ročník Metronome Prague 2022 již za týden společně užijeme. Všem držitelům vstupenek, ať už si je kupovali ještě v roce 2019 či si je teprve plánují na webu Metronome zakoupit, doporučujeme kontrolu všech vstupenek, že jsou platné a s letošním datem. Zasílali jsme je všem, kteří měli vstupenky i na ty přesouvané ročníky. Pokud jste si nejisti, jestli máte správné vstupenky, napište nám na adresu info@metronomefestival.cz . Tak za týden na viděnou“, uvedl David Gaydečka. Poslední vstupenky na pátý ročník Metronome Prague jsou stále v prodeji na oficiální webu akce. V současné době jsou k dispozici, ale cena se se bude ještě před festivalem zvyšovat.

Program Metronome Prague byl průběžně zveřejňován v minulých měsících, hlavní hvězdy jsou známé vlastně některé i už dva roky – přehlídka byla kvůli covidovým restrikcím dvakrát přesunuta. Celkem představí přes padesát umělců a projektů na osmi scénách. Vedle tradičního rocku, popu i elektroniky se nově festival otevírá hip-hopové scéně. Samostatný program poběží také na jedné otevřené tedy od vstupného oproštěné scéně, umístěné v parku na pomezí obory Stromovky a areálu holešovického Výstaviště. Jejím zařazením do programu festivalu pořadatelé vycházejí vstříc těm hudebním fanouškům, kteří v dnešní ztížené době na vstupné nedosáhnou, a přesto považují kulturu za nezbytnou součást svého života.

 

Foto: Kateřina Fialová

Metronome Prague není jen hudba

Pokud si budou chtít návštěvníci Metronome Prague odpočinout od živé hudby, mohou vybírat z mnoha položek nehudebního programu festivalu. V samotném areálu je čekají tři filmové projekce, které by rozhodně neměly uniknout pozornosti milovníkům kinematografie. Tvůrci i skupina Čechomor oslaví dvacet let Roku ďábla, nedávno zesnulého Miroslava Žbirku připomene dokument Meky a tuzemskou premiéru si na Moon Stage odbude dokument Nikdy nezapomenu na Tibet / Dalajlamův nevyřčený příběh. Poprvé jsou v něm zmíněny podrobnosti dalajlámova útěku z Tibetu, o životě v exilu a spousta dalších i současných událostí a myšlenek.

Divadelní složku programu zastoupí aktuální technologický projekt Brejlando. Jeho unikátnost spočívá v divadelních zážitcích ve virtuální realitě. Pomocí nejmodernějších technologií a zapůjčených VR brýlí může divák sledovat inscenace pražských divadel přímo z jeviště, v těsné blízkosti herců. Děj se odehrává všude okolo diváka, a tak blízko, že jsou mu herci na dosah ruky.

Na Metronome Prague samozřejmě nemůže chybět ani výstava na aktuální téma. Expozici Dlouhá cesta k samostatnosti – Dějiny Ukrajiny ve 20. století přichystal spolek Díky, že můžem! tvořený třemi desítkami studentů a mladých lidí, ve spolupráci s organizací Paměť národa.

Zajímavé workshopy pak přinesou třeba IT kurz pro ženy, škola animace pro děti i dospívající nebo dílna, ve které si návštěvníci vyrobí vlastní bare foots, suchý šampon a seed-bomby. Zajímavé debaty nabídne Opero Fórum.

Foto: archiv projektu

Pobyt v areálu, na jaký budete vzpomínat

Ambicí pořadatelů Metronome Prague je poskytnout návštěvníkům kromě kulturních zážitků takový komfort, že se budou do areálu opakovaně nadšeně vracet a rádi v něm pobývat po celou dobu přehlídky. K tomu samozřejmě přispívá zejména bohatá nabídka občerstvení. Organizátoři už od začátku pečlivě vybírají kvalitní dodavatele. V repertoáru stánkařů tak lidé letos naleznou vše od veganského bistra až po výtečný Tex-Mex, hamburgery, pizzy, palačinky, gelata nebo kuchyň z Blízkého východu. Metronome Prague spolupracuje s Plzeňským prazdrojem, na nabídce kvalitního piva a samostatnou kapitolou jsou i letní míchané drinky, které zastřešuje parta z podniku Lidi z Baru se svým profesionálním přístupem k barové obsluze a letitou zkušeností v oboru. Milovníci vína zároveň mohou mezi stánky objevovat vinné bary, které nabízejí vína z Moravy i Jihoafrické republiky.

Kromě cateringu zajistí Metronome Prague také další návštěvnické bonusy, na jiných festivalech zřídkakdy vídané. Po celém areálu budou k dispozici keramické splachovací záchody s umyvadly, papírovými ručníky a mýdlem, osvětlené cesty, odpočinkové a zelené zóny, meeting pointy, úschovna zavazadel, bankomat, kvalitní Wi-Fi pokrytí nebo dobíjející stanice. Lidé rovněž na Výstavišti najdou zónu pro děti nebo info ledky s informacemi o odjezdu městské hromadné dopravy. „Na ledkách v areálu budeme hudební fanoušky informovat i o tom, jak se zaplňují scény, z jakých stran je víc místa a budeme přinášet harmonogramy koncertů nebo informace o aktuálním počasí,“ doplňují organizátoři, kteří divákům pro veškeré platby připravili komfortní odbavení. Na všech prodejních místech s občerstvením a dalšími službami budou akceptovat platby všemi druhy platebních karet, telefony či chytrými hodinkami. Hladký průběh všech transakcí zajistí společnost NFC tron a Wi-Fi partner CETIN. To jednak přispěje zákaznickému komfortu a také rychlosti odbavení. Nikdo nemusí počítat peníze a budou menší fronty.

Foto: Kateřina Fialová

Metronome představí unikátní koncertní speciály i současnou klubovou scénu.

Trojici headlinerů od čtvrtka do soboty doplní ze zahraničních umělců například Oh Wonder, Lola Marsh, Chris Jagger, Everything Everything, Balthazar nebo Oscar And The Wolf. Také domácí scéna se předvede ve své absolutní špičce, jména jako Lenka Dusilová, Čechomor, Mňága a Žďorp, Tata Bojs, 7krát3, Alice s Danem Bártou nebo Mig 21 se symfonickým orchestrem hovoří za vše. Speciální dramaturgickou linií letošního ročníku je pak prezentace hiphopových projektů, od české klasiky typu Marpa nebo DJe Wiche až po současné hvězdy stylu a jeho slibné talenty, jako je britská raperka Flohio. Pořadatelé odhadují, že takzvanými černými koněmi programu, jména která vás dostanou, budou zpěvačky Emily Burns, Lusaint z Velké Británie či americká písničkářka Melissa Lingo a také poslední dobou často skloňovaný slovenský projekt Lash & Grey. Novou hiphopovou scénu budou také reprezentovat Redzed, Nobodylisten, dj Wich s Maniakem Kewu, Hellwana, Arleta či Annet X. 10. narozeniny oslaví svým pátečním koncertem a noční afterparty Marpo a jeho Troublegang.

Už den před zahájením hlavní části Metronome Prague, tedy ve středu 22. června, se uskuteční v Křižíkově pavilonu B na pražském výstavišti koncert Ukrainian Freedom Voices. Dramaturgie vycházela z popularity pozvaných umělců jako je NK, Alekseev nebo Jerry Heil přímo doma na Ukrajině s cílem potěšit ukrajinské běžence, kteří momentálně pobývají v České republice a k živé hudbě ze své vlasti nemají žádný přístup. Zároveň se samozřejmě přihlíželo k tomu, aby účinkující interpreti oslovili také domácí posluchače a prohloubilo se tak české povědomí o hudbě, která na Ukrajině vzniká a je u publika oblíbená.

„Metronome je festival, který si naše metropole zaslouží, obzvlášť po covidové pauze. Letošní ročník je příjemný start letní sezóny a doufám, že přispěje k obnově turistického ruchu v Praze. Poslední ročník festivalu v roce 2019 navštívilo 20 tisíc lidí a pevně doufám, že letos bude účast podobně hojná. Festivalu přeji hodně spokojených návštěvníků a už žádné vynucené pauzy. Sám rád přijdu, v pátek bych se rád stavil třeba na Tata Bojs nebo na svého oblíbence, DJ Trávu,“ uvedl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

„Festival Metronome Prague se během pár let od svého založení stal největší hudební akcí v Praze s ambiciózním programem, který českému publiku pravidelně představuje významné osobnosti světové hudební scény. Jeho pořadatelé navíc ukázali velké odhodlání a odvahu poprat se se složitou situací, která v kultuře nastala v důsledku pandemie covidu-19. To, že se nenechali odradit a neúnavně hledají cestu, jak navzdory náročnému období přinášet do Prahy kvalitní hudební program, který obstojí i ve srovnání se zvučnými zahraničními festivaly, patří mezi hlavní důvody, proč je podporujeme už třetím rokem,“ říká Jana Tomas Sedláčková členka správní rady Nadace PPF, který s festivalem spolupracuje.

Hvězdy Metronome Prague na festivalu Primavera Sound

Ve dnech 2. – 12. června proběhl v Barceloně jubilejní dvacátý ročník festivalu Primavera Sound, považovaného za největší a nejvlivnější hudební přehlídku kontinentální Evropy. Mezi headlinery této letos desetidenní akce byli i Beck a Nick Cave And The Bad Seeds.

„Beckův koncert je – logicky – pojat jako jakési jeho ‚slovníkové heslo‘, ve kterém je naživo a bez jakékoli chybičky představena jeho tvorba jak po chronologické, tak stylové linii. To znamená, že zpěvák vybírá z alb v celé dlouholeté šíři své kariéry, přičemž nejvíce se věnuje průlomovému Odelay, dále Guero a pak předposlednímu Colors,“ píší o Beckově barcelonském vystoupení Lidovky.cz a dodávají: „Celá show tradičně bíle oděného muzikanta je vlastně zároveň mainstreamová i svým způsobem ‚alternativní‘ a dokládá to, co je příznačné pro vybrané prvoligové střelce dnešní popscény, totiž dobré hudební základy, posluchačsky vstřícný rukopis, ale přitom absence obavy, kam až se dá v popu zajít. Jejím důsledkem je vlastně schopnost nenásilně propojit naprosto rozdílné posluchačské subkultury. Pokud odehraje Beck i 24. června v Praze na festivalu Metronome Prague tak výborný koncert, máme se skutečně nač těšit.“
Také vystoupení Nicka Cavea, jeho první na tak velké scéně od roku 2018, recenzent hodnotil vysloveně nadšeně: „Caveův setlist byl skvěle postavený, byly v něm vyvážené hity, bez kterých by to nešlo, s písněmi mnohdy nečekanými. A také s několika novinkami z posledních alb, které přes poměrně hodně odlišný rukopis oproti těm předchozím do programu skvěle zapadly: z alb Ghosteen, Skeleton Tree i z posledního loňského Carnage, pod nímž je podepsán jen Cave s Ellisem, bez kapely. Titulní píseň alba dokonce patřila k nejsilnějším zážitkům dvouhodinového koncertu. /…/ Nikoho, kdo má k hudbě Nicka Cavea vztah, nemohl nechat tento koncert chladným. Skutečně nevadí, má-li za sebou člověk už více než desítku jeho vystoupení. Letošní turné má výborný setltist, s kapelou posílenou vokalisty znějí některé písně výrazně jinak a přes smutné životní peripatie je Nick Cave samotný ve skvělé formě. Je dobré vědět, že jednou z příštích zastávek šňůry téhle party je 23. června také Praha se svým festivalem Metronome Prague. Bude to stát za to.”

Foto: archiv projektu

O festivalu Metronome Prague:

Festival Metronome Prague je první velký hudební a umělecký festival konaný v Praze. Jeho 5. ročník byl původně plánován na rok 2020, z důvodů pandemie covid-19 byl přesunut na rok 2021 a z téhož důvodu aktuálně přesunut na rok 2022.

Ambicí festivalu je oslovovat všechny věkové i žánrové posluchačské vrstvy. Sází na aktuální dění v progresivní hudbě, ale neopomíjí ani stále živou klasiku různých žánrů. Dramaturgie festivalu neopomíná tuzemské účinkující, kteří zde mnohdy nabízejí unikátní program, jakým byl v minulých letech například návrat Sexy Dancers nebo spojení J.A.R. a gospelového sboru Maranatha či Ivana Krále s Jiřím Suchým.

Festival Metronome Prague za dobu jeho konání navštívily hvězdy, jako jsou Kraftwerk, Primal Scream, Liam Gallagher, Morcheeba, Sting, Iggy Pop, Foals, Chemical Brothers, Kasabian, Tom Odell, Ella Eyre, David Byrne, John Cale nebo Massive Attack. Z tuzemské scény vystoupili mimo jiné Ohm Square, Floex, Ille, Tata Bojs nebo David Koller s Katarzií. Na zatím poslední ročník festivalu v roce 2019 zavítalo bezmála 20 000 návštěvníků.