Zpronevěřil peníze a z jeho dopisů z vězení vznikla unikátní kniha

Autentický příběh muže, který měl výbornou práci, milující širokou rodinu, dostatečné vzdělání, koníčky, přátele, obrovský smysl pro humor a radost ze života. Chtěl ale víc, a to hned. Jeho život se nakonec scvrknul na jednu celu, jeden vězeňský oddíl, jednu věznici. A začal psát dopisy, týden co týden. Z dopisů vznikla kniha Pět kilo domova, kterou můžete nyní zakoupit na crowdfundingovém portálu Hithit.cz i s unikátními odměnami, jako je možnost dopisovat si s autorem.

„Děkuji celé své rodině, ale především své mámě, za všemožnou podporu a pomoc, kterou mi poskytuje od prvních dnů, kdy se za mnou zavřely brány vězení. Jen ten, kdo tuto situaci prožil, dokáže náležitě ocenit sílu, důležitost a význam takové podpory. Duchovní, emoční, tělesnou. Bez této podpory bych ani nedokázal napsat své dopisy. Nebylo by příliš komu. Byl to její nápad, abych souhlasil se zveřejněním dopisů, které píšu jednak jí a jednak svým prarodičům. Dlouho jsem váhal, ale nyní jsem šťasten, že máma byla vytrvalá a přesvědčila mne,“ píše na úvod knihy její autor, který vystupuje pod pseudonymem Petr Sivera.

Foto: archiv projektu

Petr chtěl velkou lásku, velké peníze, velký úspěch, velké uznání, spokojenou partnerku, šťastné dítě. A to hned. Chvíli se zdálo, že toho všeho dosáhl. Potom přišlo drsné probuzení. Přítelkyně ho okamžitě opustila, dítě neviděl už dva roky, z peněz mu nezůstalo vůbec nic a jeho život se scvrknul na jednu celu, jeden vězeňský oddíl, jednu věznici.

Název jeho knihy odkazuje na váhu balíku, který může odsouzený dostat jednou za půl roku z domu. Pět kilo obyčejných věcí, které se najednou stanou vzácnými. Česnek, šampon, prášek na praní či polévky do hrníčku.

72 dopisů, psaných z vězení od srpna 2020 do července 2022, je smutných i veselých, plných naděje i beznadějné, nečekaného situačního humoru, sebezpytování a nenadálých zvratů, které přináší život ve velmi specifické oblasti. Současně jsou velmi objektivním, nestranným, pravdivým a pro mnohé překvapujícím a možná i šokujícím pohledem a popisem reálného vězeňství, skutečné věznice, psaných i nepsaných pravidel, zákonů a ustanovení, která ne vždy mají logiku a které ve většině nevedou k nápravě delikventa, ale spíš k jeho vnitřní rezistenci.

Foto: archiv projektu

Knihu o životě za mřížemi můžete podpořit až do 10. prosince 2022 a získat ji i jako dárek pod stromeček, případně si vybrat jinou z odměn, která jsou na Hithitu v nabídce.
Tagy: