9 tipů na dovolenou, když nejste plážový typ

Každé léto přichází se stejnou otázkou. Kam letos na dovolenou? Pokud chytání bronzu na pláži není váš šálek čaje a řadíte se spíš mezi dobrodružnější povahy, máme pro vás několik tipů, které slibují skutečně netradiční trávení zaslouženého volna. Canyoning ve Slovinsku, plavba Holandskem, rybaření ve fjordech, sjíždění alpských vrcholků v Livignu, jachting kolem chorvatských ostrovů, jóga na Bali, unikátní běžecký závod v pěti evropských zemích,  in-line bruslení v Německu či cestování v obytném voze.

¨1. Zažijte adrenalin při canyoningu ve Slovinsku

Pokud máte rádi vodu a divokou přírodu, vyražte na canyoning do slovinských soutěsek a kaňonů, které vedou nepoznamenanou panenskou přírodou. Canyoning je skvělá zábava jak pro dobrodruhy, tak adrenalinové požitkáře. Vezme vás do těžko přístupných míst, slezete skalní stěny, sklouznete se po vymletých tobogánech či se budete brodit smaragdově křišťálovou vodou. Jedním z míst s pestrým sportovním vyžitím a centrem canyoingu je malebné městečko Bovec, ležící přímo pod nejvyšší horou Triglav. Využít můžete například outdoorové centrum alpicenter.cz, které nabízí objevování slovinských kaňonů v 6 různých obtížnostech. Nemusíte se tak bát, že byste přecenili své síly.

2. Plavte se lodí po kanálech v Holandsku

Zažijte klidnou jízdu po holandských kanálech, díky nimž snadno poznáte pitoreskní městečka, která je lemují. Půjčit si loď je velmi snadné a k jejímu ovládání nepotřebujete žádné zkušenosti. Řídit ji je jednoduché. Před vyplutím je však potřeba nastudovat předpisy a značky a být schopen se vyznat v plavební mapě. Nejhezčí trasa vede srdcem Holandska, na níž se můžete zastavit v Goudě na sýrových trzích, Amsterodamu, Utrechtu a dalších městech. S výběrem lodi i trasy vám pomůže holanskonalodi.cz.

3. Když na bike, tak do Livigna

Livigno je vyhlášenou evropskou destinací pro vyznavače MTB. Najdete zde vše, co každý biker k životu potřebuje – skvělý servis, ubytování, služby ušité na míru, ale hlavně desítky kilometrů upravených trailů speciálně pro horská kola. Mottolino Bike park nabízí 13 tras pro začátečníky i experty s překážkami s různou úrovní obtížnosti. Trasy jsou nejen zábavné, ale hlavně bezpečné. Na druhé straně údolí v Mountain parku Carosello 3000 můžete donekonečna sjíždět alpské svahy. Cestu ke všem lanovkám v obou parcích vám zpřístupní tzv. BikePass, který navíc můžete získat zdarma. Když si od 9. do 22. června nebo 15. až 30 září rezervujete nejméně 3 noci v místním hotelu nebo alespoň 7 nocí v jednom z apartmánů, které se účastní této speciální nabídky, máte BikePass zdarma. Kompletní info na livigno.eu.

4. Zarybařte si u norských fjordů

Norsko je oblíbenou destinací vášnivých rybářů, kteří si chtějí vyzkoušet, jaké to je na moři. Velkou výhodou je, že pro to nemusíte mít žádné povolenky, navíc rybářský řád je velmi srozumitelný a jednoduchý. V letních měsících oceníte světlo dlouho do noci, protože v tomto období tam slunce vůbec nezapadá. Rybařit tak můžete od rána do večera, kdy se budete těšit z úlovku tresky tmavé, makrel, velkých tresek obecných či halibutů, jež se v největším množství objevují právě od června do října. Pokud preferujete pozdější termín dovolené, zažijete jako bonus polární záři a chytání ryb si můžete zpestřit sbíráním borůvek, brusinek či hub.

5. Vydejte se na jachtu do Chorvatska

Jadran sice většinu lidí táhne na kamenné pláže, vy se na ně ale můžete dívat z druhé strany. Pobřeží, které je poseto stovkami malých ostrůvků k jachtingu přímo vybízí. Tento druh dovolné je vhodný jak pro začátečníky, tak rodiny s dětmi. Plavbu není třeba řešit měsíce dopředu. Na zindulka.com si můžete cestu naplánovat online až tam a objednat si loď i s kapitánem. Přímo rájem pro jachtaření je souostroví Zadar, které si vás získá svou panenskou přírodou, úchvatnými rybářskými vesničkami, zátokami i jeskyněmi, národním parkem Krka i kulturními středisky Šibenik a Dubrovník, o němž se traduje, že je nejhezčím městem celého Jadranu.

6. Odevzdejte se józe na Bali

Máte-li dost vnitřního shonu, oddejte se jógové meditaci a zkoumání vlastního nitra na Bali. Představte si, jak cvičíte uprostřed rýžových polí a ve volných chvílích se necháváte unášet na vlnách při surfování nebo poznáváním místního hinduistického obyvatelstva. Tyto pobyty nabízí surf-trip.cz i se servisem v podobě českého delegáta a najatých řidičů. Program je sestaven tak, abyste si vše užili plnými doušky – jógu ráno i večer, cestování i poznávání místní kultury. Cílem jógy na Balije spojit cvičení a meditaci s nezapomenutelnou atmosférou kouzelného ostrova a oblasti Canggu, vyhlášené krásnou přírodou a strategickou polohou pro výlety.

7. Exkluzivní běžecký zážitek

Máte za sebou maraton a hledáte nové běžecké výzvy? Přihlaste se na unikátní závod FIVEMAN RUN Mid Europe! Jeho účastníci absolvují pět maratonů v pěti dnech v pěti evropských zemích – Česku, Polsku, Rakousku, Maďarsku a Slovensku. A to od 5. do 9. srpna. V rámci startovného získáte kompletní servis: luxusní ubytování, stravu a transfer na závody. To vše i jednu osobu jako doprovod. Pokud se necítíte na pět maratonů, přihlaste se do kategorie dvou nebo čtyřčlenných týmů.Podrobnosti naleznete na fiveman.com.

8. Nazujte in-line brusle u Berlína

Necelých 40 kilometrů od Berlína se nachází unikátní a jedna z nejkrásnějších oblastí určená ryze pro in-line bruslaře s názvem Flaeming skate. Má nejjemější povrch, po kterém brusle doslova kloužou. Celkem 260 km stezek zaručuje, že nebudete jezdit pořád dokola stejný okruh. Cesty vedou poli, vesničkami i historickými městy Dolního Flaemingu. Výlety na bruslích se dají zpestřit i koupáním v koupalištích a jezerech podél stezky nebo návštěvou historických měst Jüterbog a Luckenwalde s termálními lázněmi nebo klášter v Zinně. O občerstvení nemusíte mít strach, protože hospůdky a restaurace jsou kolem cesty rozesety v hojném počtu. Pro plánování trasy se podívejte se na flaeming-skate.de.

9. Procestujte Evropu v obytném voze

Zažijte o dovolené tu pravou svobodu. Sami si určete, kam pojede, kde zastavíte a kde strávíte noc. Obytný vůzmůže řídit každý, kdo vlastní řidičské opravánění skupiny B a zkušenost s řízením osobního auta. Obytný vůz disponuje maximálním komfortem. Dobré půjčovny, kterých je v České republice dostatek, dodají i zásoby plynu či chemikálií do WC. Vy se staráte jen o své věci a plán cesty. Střídejte poznávání přírody, památek a národního koloritu zemí napříč Evropou.
Tagy: