Psychedelická žába se vrací

Žába ze sonorské pouště, která vás vystřelí do vesmíru nebo ještě dál. Díky filmu Bufo Alvarius – The Underground Secret o ní svého času mluvili všichni. Teď tvůrci mezinárodně úspěšného dokumentu hlásí další dvě novinky – na crowdfundingové platformě hithit.cz spustili kampaň k českému vydání knihy Ropucha a jaguár od průkopníka psychedelického výzkumu Ralpha Metznera. A před pár dny se na internetu objevil jejich další film.

“Když jsme pracovali na filmu Bufo Alvarius – The Underground Secret, samozřejmě jsme si přáli, aby byl úspěšný, ale to, co se rozjelo, jsme fakt nečekali. Otevřeli jsme křehké téma mnoha očím a tak jsme cítili zodpovědnost neskončit závěrečnými titulky. Pořádali jsme diskuze, vysvětlovali, sami neustále studovali, hledali nové zdroje, spojovali se s nejrůznějšími osobnostmi, kteří se psychedelickým látkám a rozšířeným stavům vědomí odborně věnují. Jedna z knih, která nám samotným dala hlubší pochopení toho, co sekret z té žáby umí, byla Ropucha a jaguár od Ralpha Metznera. Věděli jsme, že až přijde správný čas, chceme ji vydat v Čechách,” říká režisér filmu Filip Záruba. Ten čas přišel, kniha má český překlad a Filip se svými kamarády nedávno spustil kampaň na podporu jejího vydání na Hithitu.

“Ropucha a jaguár – terénní zpráva o neoficiálním výzkumu vizionářské medicíny Bufo alvarius a 5-MeO-DMT” je úplně první publikací, kterou na tohle téma někdo napsal. Je fascinující tím spíš, že vznikala na základě ilegálních vědeckých experimentů. Její autor, psycholog a průzkumník různých světů Ralph Metzner se toho nebál v 60. letech, kdy na Harvardu spolupracoval například s Timothym Learym, ani nikdy později. I díky němu tak má věda v době renesance psychedelického výzkumu na co navazovat.

“Ralph Metzner možná není pro širokou veřejnost tak známý jako někteří jeho kolegové, pro svět je ale celá jeho práce ohromným přínosem. Skvěle o tom píšou v doslovech české verze knihy jeho přátelé Stanislav Grof a Michael Vančura. Poprosili jsme je o speciální texty, když jsme se dozvěděli, že během toho, co jsem knihu překládali, Ralph bohužel zemřel,” dodává Filip Záruba.

Než skončí kampaň na Hithitu a tahle výjimečná kniha se vám dostane do ruky, můžete se na Youtube podívat na nový edukativní film “Bufo Alvarius – Reloaded”, který je jakýmsi dodatkem k hlavnímu dokumentu. Klinický psycholog a psychoterapeut Michael Vančura, odborník na šamanismus Ondřej Bahník a vědecká výzkumnice Malin Vedøy Uthaug v něm mluví o vlastnostech, potenciálu a rizicích užívání Bufo alvarius a tryptaminu 5-MeO-DMT i o nejnovějších vědeckých studiích. Všechno nasvědčuje tomu, že by 5-MeO-DMT mohlo následovat psilocybin, MDMA a ketamin a být jednou dalším velkým terapeutickým pomocníkem.

Ropucha a jaguár:

https://www.hithit.com/cs/project/8987/ropucha-a-jaguar-kniha-o-vyzkumu-bufo-alvarius-a-5-meo-dmt

Bufo Alvarius – Reloaded:

https://www.youtube.com/watch?v=GaF3Q8NM5F8&t=404s

www.bufoalvarius.cz

foto: archiv projektu
Tagy: