Letní vítěz: Montego Bay, Jamajka

Ze všech měst světa ožívá a roste cestovní ruch nejvýrazněji v Montego Bay na Jamajce. Do Montego Bay od července do září 2022 míří dokonce o 23 % turistů více než ve stejném období v roce 2019, tedy před pandemií, vyplývá ze studie společnosti ForwardKeys.

Přední místa tabulky příjezdů zahraničních turistů doplňují destinace rovněž z Karibské oblasti: na druhém místě je Punta Cana v Dominikánské republice (+19 % oproti létu 2019) a mexický Cancún (+14 %). Až poté následují města na jiných kontinentech: Káhira (+10 %), Dillí (+4 %), Tel Aviv (+1 %) a Istanbul (0 %). Jedním z faktorů úspěchu Jamajky a vůbec Karibiku je zjevně i včasné uvolnění restrikcí v souvislosti s Covid-19 – na Jamajku se bez výraznějších omezení a požadavků začalo létat už v polovině dubna 2022.

Montego Bay je „hlavní turistické město“ Jamajky a je proslulé bílými písečnými plážemi (například Doctor’s Cave Beach, Cornwall Beach a Sandals Montego Bay Beach), pohodovým životním stylem a pestrými možnostmi vodních aktivit.

Z Česka se do Montego Bay lze dopravit snadno na jednu rezervaci v rámci leteckých aliancí s jedním přestupem ve Frankfurtu, Londýně nebo Curychu. Z Montego Bay jsou pak do hodiny jízdy dostupná další oblíbená letoviska, jako Ocho Rios směrem na východ nebo Negril na nejzápadnějším cípu Jamajky, proslulý nádhernými západy slunce a velmi autentickou atmosférou.

O popularitě Jamajky svědčí též umístění Montego Bay mezi 10 nejoblíbenějšími letními destinacemi v roce 2022, který sestavila pojišťovna Allianz Partners. Tento průzkum se týká amerických turistů a je založen na údajích o rezervacích letenek.

Evropské městské destinace se turisticky teprve blíží stavu před koronavirem: nejlépe si v Evropě vedou Palma Mallorca (-1 % oproti létu 2019), Malaga (-4 %), Reykjavík (-5 %), Atény (-5 %), Nice (-8 %) a Lisabon (-8 %).

Žebříček měst jako turistických destinací vychází ze zprávy o celosvětovém vývoji cestovního ruchu ve 3. čtvrtletí 2022, kterou vydala výzkumná společnost ForwardKeys. Studie je založena na datech o rezervacích letenek, které poskytly nejvýznamnější cestovní kanceláře a sdružení pro leteckou dopravu IATA a ARC.
Tagy: