Vydejte se po Hoch-Tirol trail přes dvě země vysoko v horách

Pěší trek nebo výprava v horách s noclehy na vysokohorských boudách přináší nejen bechderoucí výhledy, ale taky nyní už velmi obtížně dosažitelnou šanci na intenzívní sdílení společného času s blízkými nebo přáteli. Anebo samotářskou meditaci? Vyrazte o prázdninách na nový Hoch-Tirol trail, křižující dvě země ve svazích jižních Alp. Bez hranic, jen s limitními zážitky.

O jeho vytyčení se zasloužila společná iniciativa tyrolských obcí Prettau/Predoi a Prägraten. Hoch-Tirol trail měří 25 kilometrů, kde nastoupáte 1490 metrů a sejdete 1000 metrů. Začíná v Prettau na východním konci Ahrnského údolí v (italském) Jižním Tyrolsku. Jihotyrolská (italská) část stezky protíná přírodní park Rieserferner-Ahrn, východní (rakouská) jde přes národní park Vysoké Taury až do Prägratenu.

Trasu rozdělíme nejlíp do tří etap,“ doporučují zkušení horalové z Ahrntalu, abyste si ji užili v klidu a bez obav. „Anebo můžete absolvovat jen její část s výstupem k chatě a okruhovou trasou se vrátit zpět.“ Tím se ovšem připravíte o půvabný zážitek noci strávené vysoko v mracích…

Foto: Geomarketing / Christjan Ladurner

Vychází se z parkoviště v Kasernu/Casere (594 metrů nad mořem) vzhůru, pak pokračuje přes horské louky a spadne až k silnici u Heilig Geist, bývalého poutního kostela (na prvním obrázku). Po překročení řeky Ahr se vydáme výš k Labesaualmu přes Windtal až k Lenkjöchlhütte (2603 metrů, na třetím obrázku). Máme za sebou osm kilometrů a zhruba čtyřhodinovou pouť. Chcete pokračovat?

Tak jo, čeká nás ale nejnáročnější úsek. Upravenou cestu zpestřují řetězy, držte směr na Vorderes Umbaltörl podél západní stěny Ahrnerkopf. Tady se držte lezeckých stop a bedlivě sledujte značení až k bivaku Philipp-Reuter (2677 metrů). Teprve odtud se vrací pohodové stoupání přes louky, místy strmé, dále dolů k potoku Isel. Za mostem dojdete ke Clarahütte (2035 metrů, na druhém obrázku). Opět jsme zdolali osm kilometrů, zde s více klesáním, za přibližně čtyři hodiny. Trailoví běžci, vybavení nalehko, to možná ještě docvaknou až do cíle…

Stejnou časovou porci chůzí, na dálku o dva kilometry další nabídne závěrečný úsek. Nejprve vyšplháme po Isel trailu přes Umbalské údolí. Okolo Ochsnerhütte sestoupíme k Iselu, za mostem míjíme vodopády, živené obrovskými masami ledu. Před Isslitzeralmem uhneme ke Strödenu. Těsně před osadou opět překročíme Isel a Gloschlucht s dalšími impozantními vodopády. Přes louky, les a znovu Isel se dostaneme až do cílového rakouského Hinterbichlu.

Foto: Geomarketing / Christjan Ladurner

Při plánování cesty odhadněte svůj potenciál a rezervujte si místa v horských chatách. Prázdninový balíček Hoch Tirol Trail obsahuje čtyři noclehy (v Kasern, na Lenkjöchlhütte, na Clarahütte a v Prägratenu), k tomu kartu na dopravu v Jižním Tyrolsku a rakouském Tyrolsku a dárek jako překvapení. Platí se od 269 eur. Nazpátek se dostanete pohodlně veřejnou dopravou, vyrazit můžete pochopitelně i opačným směrem.

Na cestu se můžete vydat sami, anebo využít služby některého z horských vůdců. V jihotyrolském Sand in Taufers/Campo Tures působí i legendární teď 65letý alpinista Hans Kammerlander, který vylezl na 13 ze 14 osmitisícovek. V roce 1984 dokonce spolu s Reinholdem Messnerem jako první traverzovali ve výšce osmi tisíc metrů na dva vrcholy a v roce 1990 jako první slyžoval Nanga Parbat. A pro zajímavost, ještě před deseti lety se stal prvním člověkem, který zlezl Seven Second Summits, sedm druhých nejvyšších hor všech kontinentů.