Carpaccio a tatarák – dva způsoby, jak si vychutnat syrové maso

Dáte si carpaccio, nebo tatarák? Tak zní otázka restaurace Bruxx, která od 16. do 18. srpna zasvětí svá menu právě jim. Jak se od sebe liší a jaké kombinace na vás čekají, prozradil sous chef Oldřich Matoušek.

Je léto a teplé dny již tradičně vybízejí k lehčímu stravování. Jak se tedy dobře a vydatně najíst, skutečně si pochutnat a přitom se cítit lehce? Co zkusit carpaccio? Jedná se o svěží lehké jídlo, které létu sedí jako ulité. Co vlastně takové carpaccio je, vysvětluje Oldřich Matoušek, sous chef belgické restaurace Bruxx: „Carpaccio je jakékoli jídlo, jehož základem je syrové maso, které je nakrájeno na tenké plátky. Maso musí být vždy čerstvé a netučné. Plátky se pak dochucují přímo na talíři. Já je nejraději potírám emulzí, popřípadě pepřem a hrubou solí.“

Foto: Hynek Hampl

Dalším oblíbeným pokrmem ze syrového masa je tatarák. Od carpaccia ho odlišuje to, že se škrábe a ihned se dochutí. Dříve se k němu v hospodách podávalo vajíčko s dochucovadly a zákazník si ho dochutil sám. Tento způsob se však již často nevidí.

Jak carpaccio, tak tatarák se původně připravovaly pouze z hovězí svíčkové, dnes si je však můžete dát nejen z hovězího, ale i telecího, jeleního či rybího masa. Podmínkou je, že se musí jednat o to nejlepší maso z daného zvířete.

Foto: Hynek Hampl

Carpaccio dvou tváří i svatojakubské mušle

Od středy 16. do pátku 18. srpna si do Bruxxu můžete zajít na tři chuťově výjimečná menu, která budou věnována carpacciu – Svatojakubská mušle a champagne kaviár, Hovězí carpaccio s kalamáry a Two Faces, carpaccio z hovězího a telecího masa.

„Z rybích carpaccií není nic lepšího než svatojakubská mušle. Je jemňoučká, a když se nakrájí na tenké plátky, už nepotřebuje tepelnou úpravu. Velmi dobře se k ní hodí lehce kořeněný Asiago sýr s crumble s křenem, což jí dodává svěží pikantnost, ale nepřebije její chuť,“ vysvětluje Oldřich Matoušek.

Hovězí carpaccio s kalamáry láká na kombinaci hovězí svíčkové s domácí nakládanou zeleninou doplněnou aromatickým modrým sýrem, který zvýrazní chuť masa, a jedlé šnečí ulity plněné vanilkovým krémem a kořeněnými pudinky z lesního ovoce. Kalamáry se budou podávat ve skle, což nejen chuťově, ale i vizuálně doplní hovězí svíčkovou. Pokrm Two Faces zase již svou prezentací připomíná jing a jang, kdy jedna strana talíře je pokryta světlým telecím a druhá světlým hovězím masem dochucované krémem z jesetera.

Foto: Hynek Hampl

Tataráky z chilského okouna i hovězí se sardinkami

Tatarákové menu Oldřicha Matouška přináší nevšední chutě i kombinace. Na výběr je opět ze tří pokrmů – Hovězí tartar a sardinky, Telecí tartar a lilek a Ledovka patagonská a artyčoky. „Hostům bych určitě doporučil ochutnat Hovězí tartar se sardinkami. Dal jsem do něj voňavé arabské koření rase hanout, které se používá nejčastěji na zvěřinu a dodá masu úplně jinou dimenzi chutí. Grilované sardinky v česnekovém oleji a servírované ve skle už jsou takovou malou třešničkou na dortu,“ popisuje sous chef Bruxxu.

V Telecím tartaru s lilkem se snoubí jemný tartar z telecího ořechu s emulzí z černého lanýže, grilovaný lilek s marinovanými liškami, Ledovka patagonská v sobě skrývá tatarák z chilského okouna s emulzí z bergamotu, zázvorovým bisquitem a bramborovými vločkami.

Jak carpaccia, tak tataráky budou podávány s domácím venkovským chlebem přímo z restaurační pekárny.

Letní svěží oběd budete moci dovršit dezertem s názvem Noční obloha, který Oldřich Matoušek vymyslel brzy nad ránem: „Chtěl jsem, aby talíř vypadal skutečně jako hvězdná obloha, a tak se můžete těšit na borůvkové želé poseté hvězdami z různých krémů a posypané hvězdným prachem ze zlata.“

Vyrazte do Bruxxu a užijte si léto na talíři.