Jahodové profiterolky jako od profíka

Jste milovníky sladkého a v cukrárně se vám nad všemi těmi dortíky od profesionálních cukrářů sbíhají sliny? Zkuste si je připravit i doma. Co třeba takové profiterolky? O původu receptu na tyto malé nadýchané bochníčky z odpalovaného těsta plněné jemným krémem se dodnes přou Italové a Francouzi. Ať už za nimi ale stojí kdokoliv, jsou naprosto lahodné a jejich přípravy se rozhodně nemusíte bát. Říká se, že za dezertem zvaným Profitterol stojí jeden z nejlepších italských kuchařů, kterého na francouzský dvůr svého chotě pozvala sama Kateřina Medicejská. A možná proto si na něj Francouzi dodnes „činí nároky“. Pravdou ale je, že recept zdomácněl po celém světě a lidé jej milují.

Vyzkoušejte recept na Jahodové profiterolky podle receptu Martina Beránka z nosislavské cukrárenské výrobny Dolce Passione, který jej neváhal ozdobit ani oblíbenými bonbony. Jistě jej zvládnete. Na pomoc si navíc můžete přivolat i malého pomocníka a užít si během pečení spoustu zábavy. Pokud v receptuře použijete i své oblíbené bonbony Haribo, nezapomeňte výsledek svého snažení vyfotit a sdílet na www.haribomalycukrar.cz. Tím se totiž přihlásíte do soutěže Haribo Malý cukrář, která je určena všem rodinným týmům ve složení jeden dospělý a jedno dítě ve věku od pěti do třinácti let. Tak vzhůru na to, vždyť se hraje o sladké i hodnotné ceny a kulinářský víkend pro celou rodinu v Praze.

Jahodové profiterolky s PRIMAVERA

Odpalované těsto:
185 ml vody
25 ml mléka
165 g másla
175 g mouky
300 g vajec
špetka soli

Do vody dáme máslo, špetku soli a společně přivedeme k varu. Poté přidáme mouku a začneme odpalovat těsto tak, že mícháme do té doby, dokud se lepí na hrnec. Jakmile se lepit přestane, přendáme jej z vody do mísy, přidáme mléko a zamícháme. Poté postupně přimíchá mevejce. V tuto chvíli by těsto mělo být lesklé. Vložíme ho do cukrářského pytle, s jehož pomocí tvoříme na připravený plech s pečícím papírem profiterolky. Pečeme v předehřáté troubě na 185 °C dozlatova.

Smetanový krém
250 ml plnotučného mléka
250 ml smetany (31–33 %)
50 g cukru krupice
20 g kukuřičného škrobu
špetka soli
1/4 vanilky

Mléko se smetanou přivedeme v hrnci k varu. V misce smícháme cukr a škrob. Tuto směs nalijeme na cukr a rozmícháme. Vrátíme do hrnce, přidáme sůl, vanilková semínka a vše společně přivedeme k varu. Poté směs vlijeme do nízké misky, přikryjeme fólií a necháme vychladnout (nejlépe do druhého dne).

Krém vyšleháme a plníme jím rozpůlené profiterolky. Nakonec vše dozdobíme bonbony Haribo Primavera Erdbeeren.