Šest tisíc dobrovolníků vysázelo na Brdském stromsázení na dva a půl tisíce stromů a proměnili údolí v ovocný sad

Přes šest tisíc dobrovolníků dorazilo v sobotu do Jinců, aby se zapojili do proměny lokality po zaniklé brdské obci Velcí. Na Výzvu vojenských lesů a statků na druhém ročníku akce Brdské stromsázení vysázeli na dva a půl tisíce třešní, hrušní a jabloní.

Každý, kdo přišel, měl příležitost vysadit svůj ovocný strom a zanechat tak stopu v krajině, která bude vonět chutnat a učiní krajinu odolnější proti klimatické změně.

Bezlesí po zaniklé brdské obci Velcí u Jinců se tak proměnilo v rozlehlý ovocný sad. Dobrovolníci si navíc užili celodenní program zaměřený na rodiny s dětmi. Letos byl navíc rozšířen o prezentace dalších státních podniků z resortu obrany – VOP CZ z Šenova, LOM Praha a Vojenského technického ústavu. V rámci jejich prezentace například sazenice na Velcí rozvážel autonomní kolové robotické vozidlo z dílny VOP CZ, které je ve válečných podmínkách určeno k převážení raněných a plnění dalších bojových úkolů. Vojenské lesy a statky se vedle organizace tradičně prezentovaly širokým programem lesní pedagogiky pro děti a představily také svůj nový, přírodě blízký způsob hospodaření, který z Brd postupně rozšiřují do celé republiky. Příslušníci jineckého dělostřeleckého pluku pak předvedli celý systém české houfnice Dana.

Na slavnostním zahájení akce, kterou moderoval herec a brdský patriot Lukáš Langmajer, uvítali účastníky společně ředitel VLS Roman Vohradský, první náměstek ministryně obrany František Šulc, první zástupce náčelníka generálního štábu AČR generálporučík Miroslav Hlaváč, výkonný ředitel VOP CZ Kamil Kučera, ředitel LOM Praha Jiří a ředitel Vojenského technického ústavu Jiří Kašpárek.

„Jsem rád, že všichni, kdo se podporou naší armády podílí na obraně naší svobody, dorazili sem, aby dokázali, že jsou připraveni také bránit naši krajinu proti klimatické změně a dalším hrozbám,“ okomentoval to ředitel VLS Roman Vohradský.

Připomněl také, že Brdské stromsázení je událost, která je mezi dobrovolnickými akcemi tohoto typu naprosto ojedinělá. Jejím smyslem není totiž obnovovat hospodářské lesy, ale zapojit veřejnost do tvorby a zkrášlování krajiny, která musí být vzhledem k probíhající klimatické změně ještě pestřejší a bohatší, než jsme si mysleli před pár lety. „Proto jsme letošnímu Stromsázení dali podtitul Za lesy krásnější, voňavější i chutnější. V případě lokality Velcí to bude výrazná proměna. Na místě zaniklé obce vyrostou obří ovocné sady. Vznikne tak krásný kus krajiny, kam se lidé budou vracet na procházky a pikniky. Místo, kde si budou moci utrhnout a ochutnávat ovoce ze stromu, které před lety vysadili se svými blízkými,“ dodal ředitel Vohradský.

Na Velcí vyrostla také jedna alej, věnovaná všem, kteří při obraně vlasti položili životy. Za třicet vojáků české armády, kteří padli při plnění bojových povinností, vysadili alej s třiceti stromy jejich kolegové a kamarádi z misí – váleční veteráni společně se zástupci resortu obrany. Alej veteránů je označena jako pietní místo cedulí umístěnou na kameni uprostřed budoucího sadu na Velcí.

Vedle Lukáše Langmajera podpořila Brdské stromsázení svou účastí na Velcí řada osobností – hokejová legenda Dominik Hašek nebo producent, scénárista a režisér Václav Marhoul. Záštitu nad Brdským stromsázením 2023 převzala ministryně obrany Jana Černochová.

Foto: VLS