Není ořech jako ořech a jak poznat ten kvalitní

Kešu není ořech a buráky jsou luštěnina. Pro milovníky ořechů přesto možná objevná informace. Ořechy jsou obzvlášť teď před Vánoci časté téma, kromě toho během celého roku slyšíme jejich přínosy pro naše zdraví. Co jste o nich možná ještě nevěděli, jak poznat ty kvalitní, podle čeho je vybírat a kde je kupovat?

Ukazatelů kvality ořechů je několik:

Velikost

Čerstvá chuť

Stav

Vzhled

Kromě jejich velikosti (větší ořechy jsou známkou kvalitní úrody) a čerstvé chuti je důležité i to, že jsou v balení ideálně celé, nikoliv čtvrtky či ještě menší kousky. „Každý druh ořechů má několik velikostních tříd, proto vybírejte vždy ořechy celé, které jsou znakem kvality. Kromě toho by neměly mít žádné tečky ani flíčky, které by mohly znamenat napadení škůdcem. To se nejčastěji děje u mandlí, kešu či vlašských jader,“ říká Pavel Malý, produktový specialista značek VitaNut a VitaCup.

Co jste možná nevěděli?

Vlašské ořechy

Čerstvost a kvalita vlašských jader se dá výrazně ovlivnit tím, z jaké polokoule vlašská jádra pocházejí. Na severní polokouli je sklizeň na podzim, na jižní polokouli je sklizeň na jaře.Kromě bohatého využití při pečení se z vlašských ořechů lisuje olej vhodný pro studenou kuchyni a vyrábí se z nich destilát “ořechovice”. Vlašské ořechy VitaNut – 150g za 99 Kč.

Kešu ořechy

Kešu nejsou ořechy, ale vlastně druh semen, která vyrůstají na plodech stromu – ledvinovníku západního. Plod samotný připomíná hrušku zkříženou s paprikou. Kešu kromě jiného pomáhají při psychických obtížích. Z hlediska kvality jsou posuzovány podle velikosti, barvy a obsahu vlhkosti. Kešu VitaNut – 150g za 99 Kč.

Buráky

Plodem podzemnice olejné je semeník uschovaný pod zemí. Suché skořápkové plody – známé jako buráky nejsou ořechy, ale patří k luštěninám.

Piniové ořechy

Pinie, ač jsou označovány za ořechy, jsou ve skutečnosti semena borovice. Existuje více než 100 druhů, kdy každý má svá specifika.

Makadamové ořechy

Makadamové ořechy pomáhají snižovat cholesterol a mají antibakteriální účinky. Podvědomě jsou spjaty s Austrálií, ve skutečnosti ale většina pochází z Afriky. Patří k nejdražším ořechům s nejtvrdší skořápkou na trhu. Dobývají se speciálním strojem.

Pistácie

Jeden strom za sezonu vyplodí až 200 kilogramů pistácií, přičemž nejvíce jich vyprodukují farmy v Íránu. Skořápka pistácií může prasknout buď přírodně, silou velikosti dobře vyvinutého jádra nebo strojově mechanicky.

 Lískové ořechy

Lískové ořechy jsou bohaté na vitamíny, mohou obsahovat až 60 % tuků, 13 % bílkovin a nemají téměř žádné sacharidy.

Kde je kupovat?

Ořechy nakupujte od kvalitních dodavatelů nebo ve specializovaných prodejnách, kde vám mohou sdělit i jejich původ.