Legendární Chaozz se vrací po 14 letech na koncertní pódia

Chaozz

Pro mnohé fanoušky českého rapu je tato zpráva pravděpodobně dlouholetý dětský sen, který se letos na konči řijna v pražské MeetFactory konečně změní v realitu. Ano, je to tak. Jedna z prvních hip hopových českých kapel Chaozz hlásí po dlouhých 14 letech návrat na hudební pódia.

Od posledního koncertu legendární české kapely Chaozz už uběhlo neuvěřitelných 14 let. Svůj poslední koncert zahráli přesně v roce 2003 ve Valašském Meziříčí v M-Klubu. Od té doby se členové kapely věnovali svým vlastním projektům. Nejvýraznější z nich vznikl kolem roku 2002. Jednalo se o seskupení Prago Union ve složení Kato (Deph) a DJ Skupla, které (i když v jiném složení) funguje dodnes. Skuplu v roce 2008 nahradil DJ Maro z Gambrz Reprs, což na kvalitě kapely neubralo, ba naopak.

Legendární česká rapová skupina Chaozz vystoupí v rámci světového finále soutěže End of The Weak, které letos proběhne v pražském MeetFactory, přesněji 28. řijna. V rámci akce mj. vystoupí i kapela Pio Squad nebo Djs Back . Kromě koncertů kapel se mohou fanoušci těšit na rapový pětiboj s účastí finalistů soutěže EOW v rámci celého světa. Soutěž End of the Weak (EOW) je nejstarší open-mic soutěží na světě, která vznikla v roce 2000 v New Yorku a dodnes se zde pravidelně koná každou neděli. EOWu se zúčastnily i hvězdy jako KRS-One, DJ Premier nebo Talib Kweli.

V autobiografické knize Příliš pozdě zemřít mladý si český diskžokej Ivo Tea Pospíšil vzpomíná na jistého mladíka, který si do jeho obchodu s hudebními nosiči v centru Prahy chodil pravidelně kupovat rapová alba. Ivo Pospíšil v té době rovněž pracoval pro vydavatelství Polygram, které v té době shánělo hip hopovou kapelu, která bude rapovat v českém jazyce. Deph tehdy vycítil příležitost a předal Ivovi amatérskou demo nahrávku své kapely. A tak nastal Chaozz.

Od založení kolem roku 1994 toho Chaozz stihli na české poměry víc než dost. Vydali 5 desek, prodali více než 50 tisíc hudebních nosičů a natočili nespočetně videoklipů. Celkem nečekaný úspěch přišel hned po vydání debutové desky s názvem …a nastal chaos, která vyšla v roce 1996. Singly jako Policijééé, Planeta Opic nebo Televize byly navíc podpořeny videoklipy a nasazeny do českých hitparád (Medúza, ESO), což úspěchu kapely výrazně pomohlo. Následovaly desky Zprdeleklika, P.E.S. A Sakum Prdum. V roce 2012 pak vyšla „pouť časem“ s názvem Inventura, která obsahovala 16 největších hitů Chaozzu.

autor: Marty

cover foto: Vilém Kabzan
Tagy: