Lze v Česku žít na pár metrech čtverečních? Odpověď nabízí první ucelená kniha o minimalistických domech

Tiny house je alternativní miniaturní domek, který může být rekreačním i celosezónním bydlením a který se především v zahraničí těší poměrně velké popularitě. Unikátní knižní novinka TINY HOUSE je průvodcem krajinou tohoto minimalistického bydlení a představuje první ucelený přehled o dostupných domech i celé filozofii tiny house na českém trhu. Za knihou stojí autoři, kteří se věnují moderní české architektuře a interiérovému designu, a na její vydání spustili crowdfundingovou kampaň na Hithitu.

„Na celkem 272 stranách píšeme o malých domcích a velkých snech. Doplnili jsme rozhovory s 15 architekty a designéry. Vybrali jsme 35 malých domků, které jsou dostupné na českém a slovenském trhu,“ vysvětluje Radek Váňa, dlouholetý editor a redaktor architektonických časopisů, který knihu vydává.

Foto: ARCHIZOOM

V knize čtenáři najdou více než 200 fotografií, plánů a obrazových materiálů. Všechny domky autoři pečlivě překreslili, takže každý doplňuje axonometrie a půdorys ve stejném měřítku. „Kniha dává ucelený pohled na české a slovenské tiny houses. Na to, co je dnes možné a dostupné. Na to, jak se třeba pustit do stavby svého vlastního tiny house. Anebo si ho koupit od těch více zkušených. Malé domky tiny house v sobě spojují architekturu, design a životní styl,“ dodává Radek Váňa.

Práce na publikaci trvala jeden rok. Výsledkem je 272 stran ve formátu 190×230 mm. Kniha má krásnou skládací obálku z papíru Gmund Bio Cycle Chlorophyll a bude ručně šitá. Grafiku navrhla známá grafička Jana Vahalíková a kresby všech domků připravil architekt David Dražil.

Foto: ARCHIZOOM

Předmluvu ke knize napsal profesor Jiří Pelcl, emeritní rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové a známý český designér. Kniha obsahuje zajímavé rozhovory s lidmi, jako jsou Pavel Podruh (Český soběstačný dům), Zdena Zlatová (Blokki), Studio Artikul (Mobile Hut), architekt Osamu Okamura či Lukáš Otevřel (DONE).

Knihu, na jejíž vydání autoři již vybrali přes 150 tisíc korun, lze zakoupit v předprodeji za zvýhodněnou cenu. Autoři v kampani, která trvá do konce dubna, nabízí jako odměnu za podporu další designové dárky či přímo pobyt v tiny house. Publikace vyjde na začátku května a její představení proběhne na veletrhu Svět knihy v Praze v první půlce května.

Foto: ARCHIZOOM