Už nemusíte na trh, farmářské produkty nyní nabízí i Rohlík

Redakce

Mléko z farmy chutná nejlépe. Ať už preferujete kraví, kozí nebo ovčí, nejlepší je ze šťastného vemínka. Pěkně z farem, kde se o svá zvířata hezky starají, z volných i etických chovů. A na mléku i mléčných produktech je to opravdu znát! Protože my na Rohlíku dlouhodobě podporujeme kvalitní, lokální potraviny, rozhodli jsme se březen zasvětit českým farmářům. Po celý měsíc vám tak budeme nabízet spoustu farmářských produktů za ceny těch běžných, abyste je mohli vyzkoušet a zjistit, jak dobré jsou.

Hledáte-li inspiraci, jak tyto kvalitní potraviny využít, vybrali jsme pro vás pár receptů, které jsou právě na nejlepších vstupních ingrediencích postavené. Je libo vajíčkové pomazánky, salátu z červené řepy s kozím sýrem anebo třeba pečeného kuřátka?

Pečené kuřátko

Dobré máslo, k tomu trocha soli, mleté papriky nebo bylinek, hlavně ale kvalitní maso. Pečené kuře je ukázkovým pokrmem, ve kterém rozdíl mezi klasickou a farmářskou potravinou poznáte na první ochutnání. Kvalitní maso je základ, jak to ale udělat, abyste z trouby vytáhli perfektní pečínku se zlatavou kůžičkou a šťavnatým masem?

Proti vysušení masa pomůže vetření másla pod kůži a také pekáč s vodou, který vložíte pod rošt, na němž poté pečete kuře. Při teplotě 170 stupňů by hotovo mělo být zhruba za 90 minut a poznáte to tak, že půjde bez odporu protočit stehenní kost. Anebo zkuste použít teploměr – pečínka je hotová, když je teplota u kostí na stehně 80 stupňů a na prsou 75 stupňů.

Víte, že?

Zatímco kuřata z konvenčních chovů míří na porážku po pouhých 35 dnech a často na vlastní oči nezahlédnou jediný sluneční paprsek, u těch farmářských je všechno úplně jinak. Užívají si volný výběh a dostává se jim přirozené krmení. A protože žijí až třikrát tak dlouhou dobu, nemusí být jejich růst urychlován, což má samozřejmě vliv na kvalitu masa. Vyzrálé drůbeží je ve své struktuře pevnější a je také o něco tučnější než z průmyslových chovů. A protože nositelem chuti je právě tuk, až jednou vyzkoušíte pečínku z farmářského kuřete, po tom klasickém už nejspíš nikdy nesáhnete.

Vajíčková pomazánka

Za dokonale nažloutlou barvu vajíčkové pomazánky stojí kvalitní žloutky. Ty z farmářských vajíček mají většinou krásně zlatavou, občas až oranžovou barvu, zvlášť pokud mají slepice volný výběh, a tudíž i dostatek zelené píce. V takovém případě jsou jejich vejce skvělým zdrojem vitamínů, jako jsou karoteny, které slepice získávají z přirozené stravy.

Žloutky rozmačkejte a smíchejte nejdřív s plnotučnou hořčicí, poté přidejte nakrájené bílky a žervé s jogurtem. Pak už stačí jen trocha soli a pepře a až tuhle lehkou dobrotu namažete na čerstvě upečený chléb s křupavou kůrčičkou, miska od pomazánky bude prázdná dřív, než řeknete Rohlík.

Víte, že?

Pokud sáhnete po vejcích ať už v BIO kvalitě nebo z volného výběhu (s označením 0 nebo 1), vedle většího množství tělu prospěšných látek vám odměnou může být také dobrý pocit. Takto totiž nepodporujete život slepic na prostoru o zhruba jednom listu papíru A4. A protože můžou slepice od farmářů volně hnízdit, hřadovat, zobat a popelit se, nejsou traumatizované, a jejich vejce tak neobsahují zbytečné stresové hormony.

Salát z červené řepy s kozím sýrem

Tento salát je ideální, pokud přijdete utahaní z práce domů a chcete mít na stole jídlo za pár minut. Příprava vám nezabere déle než 20 minut a protože na tento recept potřebujete jen hrstku ingrediencí, klíčovou roli tu opět hraje jejich co nejvyšší kvalita.

Až poté smícháte na kostky nakrájenou čerstvou řepu, ochutíte ji dresinkem z balzamikového octa, olivového oleje a medu a vše ozdobíte orestovanými piniovými semínky a s ničím nezaměnitelným kozím sýrem, na stole budete mít lehkou večeři, zářící barvami, po které se jen zapráší.

Víte že?

Na Rohlíku si můžete objednat všechny suroviny na tento recept v prémiové kvalitě. V nabídce je bio červená řepa, raw farmářský med od Marmelád Šafránka z Posázaví anebo bio přírodní kozí sýr z Farmy Pěnčín. A proč produkty z kozího mléka? Třeba proto, že má víc vitaminů a méně laktózy než to kravské. Kozí sýr je navíc skvělý jak na svačinu, tak třeba i k vínu.

Další 3 recepty, kde vyniknou farmářské potraviny

Hovězí vývar

Silný hovězí vývar je základem celé řady pokrmů a je samozřejmé, že ten domácí bude vždycky chutnat nejlíp. Pokud se bojíte, že se vám nepovede, s použitím farmářských potravin a díky celé řadě tipů přímo od Romana Vaňka máte úspěch zajištěn.

Polévka z medvědího česneku

Jak přivítat jaro lépe než právě polévkou z vůbec první bylinky, která u nás roste? Kombinace medvědího česneku, kvalitního vývaru, bílého vína a smetany je navíc tak skvělá, že si nejsme jisti, co si počneme, až sezóna medvědího česneku skončí.

Tvarohové taštičky s povidly

I když je Roman Vaněk známý spíš svými slanými pokrmy, tyhle taštičky ukazují, že mu to jde i nasladko. Jeho kombinace tvarohového těsta s náplní z farmářských povidel je naprosto neodolatelná.