8 tipů, jak vyhrát závod Red Bull Homerun

Hromadný sjezd na lyžích a snowboardech po skončení provozu lanovek, to je série závodů Red Bull Homerun, který se letošní zimu pojede na Ještědu, ve Špindlerově Mlýně, v Peci pod Sněžkou, na Dolní Moravě a na Špičáku. Biker Michal Maroši, jehož neopakovatelný předjížděcí manévr na závodě JBC v Jablonci nasbíral na Youtube přes tři miliony zhlédnutí, radí, jak uspět v hromadném sjezdu na sněhu. V Liberci a ve Špindlu bude závod otvírat jízdou na kole, v Peci se pak postaví na start v kategorii snowboardistů.

Odstartuje jako první
Na trati bude jen málo zatáček, takže nejdůležitější bude dostat se hned na startu dopředu. Za prvé si tím zajistíte pozici na boj o první místo, za druhé se vyhnete jízdě ve skrumáži, z níž čouhá akorát tak kolize s ostatními a hromadný pád.

Natrénujte sprint
Start probíhá podobně jako na závodu 24 hodin v Le Mans, kde všichni řidiči běží ke svým autům a vyrážejí na trať s tím rozdílem, že tady se poběží k lyžím a prknům. Zkuste si sprint na sněhu v přeskáčích, snowboardových botech a zimním oblečení, ať víte, co to s vámi udělá. Před startem se rozhýbejte a rozcvičte, ať jste rozehřátí na závodní teplotu.

Foto: Red Bull Content Pool

Nachystejte si vybavení
Ať už jezdíte na lyžích nebo na prkně, budete ho potřebovat bezpečně identifikovat mezi výbavou ostatních startujících. Lyžaři si mohou poradit s fosforovými hůlkami, snowboardisté si můžou na prkno nalepit výraznou samolepku. Rychle odstartuje ten, kdo se dokáže bleskově obout do vázání. Do lyžařského se dá s trochou štěstí naskočit. Na snowboardu budou mít výhodu majitelé nášlapných vázání. U vázání s klasickými přezkami doporučuji natrénovat svižné zavázání.

Vezměte si chrániče
Po sjezdovce v jeden okamžik poletí třeba sto lidí. Jak jeden spadne, sebere to mnoho dalších. Kdo nechce dostat lyží do žeber, ten by se měl vybavit ochrannými prostředky. Kromě nezbytné helmy je to chránič páteře a hodit se mohou i chrániče loktů, kolen a holení. Druhá stránka věci je, jestli s chrániči zvládnete sprint k výbavě.

Foto: Red Bull Content Pool

Navoskujte si skluznici
Na umrzlém sněhu se to tak neprojeví, ale třeba na mokrém sněhu jsou rozdíly v rychlostech s ošetřenou a neošetřenou skluznicí propastné. Dobrým, závodním voskem získáte hodně už po samotném startu, kdy se rychle dostanete před ty, co nenamazali.

Najděte si rychlou stopu
Každý závod se pojede v jiném středisku, na jiné sjezdovce a za jiných podmínek. Obvykle se dá najít stopa, díky níž se vyhnete boulím nebo nerovnostem, které vás donutí zpomalit. Najděte si rychlou stopu a držte se jí.

Hlídejte si vnitřní strany zatáček
Red Bull Homerun nebude žádný slalom, ale aby se snížila maximální rychlost na bezpečnou úroveň, trať dostane několik zpomalovacích zatáček. Když se k nim budete blížit, myslete na to, že závodníci za vámi budou číhat na příležitost vás podjet v okažiku, až si přibrzdíte. Držte si svou stopu a nedejte jim šanci.

Foto: Red Bull Content Pool

Buďte v pohodě
Red Bull Homerun je sice závod, ale hlavní smysl akce je poměřit síly, ve zdraví a vcelku dojet do cíle a tam si dát s ostatními účastníky drink. Berte to sportovně a férově, aby si všichni odnesli jen dobré vzpomínky.

Zastávky závodu Red Bull Homerun
28. 12. 2021 Ještěd
29. 12. 2021 Špindlerův mlýn
15. 1. 2022 Pec pod Sněžkou
22. 1. 2022 Dolní Morava
29. 1. 2022 Špičák